Přeskočit na obsah

Epigenetická léčba nemalobuněčného karcinomu plic se profiluje

Lékařský časopis Cancer Discovery zveřejnil výsledky studie, v níž bylo 45 pacientů s nemalobuněčným karcinomem plic léčeno epigeneticky působícím lékem azacytidinem, který vyvolává demethylaci DNA. Azacytidin byl v roce 2004 v USA schválen pro léčbu leukémií. Už v 70. a 80. letech minulého století však bylo prokázáno, že lék je toxický i pro buňky solidních tumorů.

Tým vedený Stephenem Baylinem z baltimorské Johns Hopkins University otestoval léčbu nízkými dávkami azacytidinu, které nemají cytotoxický efekt, ale demethylací DNA normalizují narušený expresní vzor nádorových buněk. Do studie byli zařazeni pacienti v pokročilém stadiu onemocnění, jimž nezabraly jiné typy léčby. Společně s azacytidinem dostávali pacienti i další epigeneticky působí lék entinostat, který je specifickým inhibitorem histon deacetyláz a mění histonový kód v nádorových buňkách hypercethylací histonů.

Léčba přinesla mírný efekt. V průměru se život pacientů prodloužil asi o dva měsíce na 6,4 měsíce. Pozoruhodný je však efekt u dvou pacientů, jejichž nádory bezmála zmizely. I když u obou došlo k relapsu, jeden žil ještě 2,5 roku po léčbě. Zajímavý byl také osud čtyř pacientů, kteří epigenetickou léčbu špatně snášeli, a byli proto následně podrobeni tradiční chemoterapii. Přestože u nich byla dříve chemoterapie neúčinná, po epigenetické léčbě reagovali všichni čtyři na chemoterapii velmi dobře a dva z nich žili ještě čtyři roky po léčbě.

Velmi odlišná reakce pacientů na léčbu je podle autorů studie důsledkem odlišné regulace nádorů. Jen u některých pacientů hraje významnou roli epigeneticky navozená změna exprese onkogenů. Tým vyšetřil DNA z nádorů 26 účastníků studie a prověřil ji na úroveň methylace čtyř genů, o nichž je známo, že v hypermethylovaném stavu významně přispívají k relapsu karcinomu plic po chirurgické léčbě. Pacienti, u nichž byla prokázána hypermethylace alespoň u dvou genů, žili po epigenetické léčbě v průměru 10 měsíců, což je o 4 měsíce déle než u pacientů, kteří nemají tyto geny hypermethylované.

Autoři studie se domnívají, že epigenetická léčba nádorů by mohla být nasazována individuálně na základě vyšetření stavu DNA z nádoru konkrétního pacienta. Epigenetická léčba by nemusela přímo potlačovat nádorové bujení, ale mohla by zvýšit citlivost nádorových buněk ke konvenční chemoterapii.

-------

autor: Prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené