Embryo si musíme zasloužit
MT: Jaký nejčastější mýtus týkající se využití kmenových buněk musíte vyvracet?
Bohužel, v České republice se veřejná diskuse jen málokdy odehrává na úrovni, na které by mělo smysl jen nějaké zpřesnění zkreslené informace. Velmi často lidem kmenové buňky splývají s pojmem klonování a pod tím si zase představují vytváření identických vojáků, jak to viděli v některém z akčních filmů. do vyvracení takových mýtů se raději ani nepouštím. Ostatně slovo klonování je zatíženo takovým množstvím zavádějících konotací, že jsme se s kolegy dohodli, že místo něj raději budeme používat termín přenos jádra somatické buňky – v angličtině somatic cell nuclear transfer. Vystihuje to podstatu věci a budí to méně emocí.
MT: I poučenější zájemce ale může mít potíže s pochopením základních principů této problematiky, pokud si není vědom rozdílu mezi embryonálními kmenovými buňkami a tkáňovými kmenovými buňkami. Čím se tyto dvě skupiny liší především?
Tím, z jaké vývojové periody jsou odebrány. To může být v podstatě od časné blastocysty až po zcela vyspělou tkáň. Pohybem po této škále postupně ztrácejí univerzálnost. embryonální buňky jsou zcela univerzální – z čím pozdějšího stupně vývoje jsou odvozené, tím klesá jejich schopnost diferencovat se do širokého spektra linií a sublinií. další významný rozdíl je v tom, že tkáňové kmenové buňky se vyskytují v organismu fyziologicky a trvale. embryonální kmenové buňky existují jen tehdy,........
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 24/2007, strana A14
Zdroj: