Přeskočit na obsah

EMA doporučuje pozastavit registraci tetrazepamu

Státní ústav pro kontrolu léčiv (dále SÚKL) na svých webových stránkách zveřejnil důležitou informaci, týkající se bezpečnosti léčivých přípravků obsahujících tetrazepam. Tetrazepam je léčivo ze skupiny benzodiazepinů. V České republice je registrován jediný léčivý přípravek s obsahem tetrazepamu – Myolastan. Je indikován k léčbě stavů se zvýšeným svalovým napětím, bolestivých či omezujících pohyblivost, například spastických stavů a kontraktur kosterního svalstva různého původu, a k usnadnění pohybové rehabilitace.

Léčivé přípravky obsahující tetrazepam jsou registrovány v zemích Evropské unie již od 60. let 20. století. Přezkoumání údajů o jeho nežádoucích účincích provedla francouzská léková agentura (ASNM), a to vzhledem k hlášení závažných kožních reakcí, jež se vyskytly v souvislosti s jeho užíváním. Bylo zjištěno, že se kožní nežádoucí účinky vyskytly u tetrazepamu v porovnání s ostatními benzodiazepiny častěji, navíc některé kožní reakce byly velmi závažné, včetně případů Stevensova‑Johnsonova syndromu, toxické epidermální nekrolýzy, erythema multiforme a tzv. DRESS syndromu (poléková kožní vyrážka s eozinofilií a celkovými příznaky). Vzhledem k závažnosti hlášených kožních reakcí francouzská léková agentura požádala farmakovigilanční výbor Evropské lékové agentury (dále EMA) o urgentní přehodnocení používání tetrazepamu ve všech jeho indikacích.

Farmakovigilanční výbor EMA zhodnotil všechny dostupné postmarketingové i odborné literární údaje o riziku kožních reakcí v průběhu užívání tetrazepamu a došel k závěru, že užívání tetrazepamu je sice spojeno s nízkým rizikem závažných kožních reakcí, avšak toto riziko je v porovnání s ostatními benzodiazepiny zvýšeno. Poměr přínosů a rizik u přípravků obsahujících tetrazepam byl vyhodnocen jako negativní, a výbor proto doporučil pozastavit registraci všech přípravků s obsahem tetrazepamu v Evropské unii. Pozastavení registrací doporučuje ukončit v případě, že držitelé rozhodnutí o registraci poskytnou údaje o specifické skupině pacientů, u níž by přínos léčby převážil rizika.

Doporučení farmakovigilančního výboru EMA bylo následně posouzeno koordinační skupinou pro MRP/DCP procedury (CMDh) na jednání, jež proběhlo 22. až 24. dubna 2013. Bylo konstatováno, že ve studiích účinnosti tetrazepamu při léčbě spasticity nebyla prokázána vyšší účinnost než u srovnávaných jiných účinných látek. Účinnost tetrazepamu v léčbě bolestivých svalových kontraktur byla ve dvou malých, dvojitě zaslepených, placebem kontrolovaných studiích prokázána jako mírná. Vzhledem k této relativně omezené účinnosti a možným závažným kožním reakcím, jejichž výskyt je sice vzácný, ale zcela nepředvídatelný, byl poměr přínosů a rizik tetrazepamu vyhodnocen jako negativní. Závěrečné rozhodnutí o pozastavení registrace musí vydat Evropská komise. Do vydání tohoto rozhodnutí SÚKL doporučuje zvýšenou opatrnost při používání tetrazepamu a prezentuje na svých webových stránkách následující doporučení:

- Léčebné indikace omezit na indikaci akutní bolest při svalových kontrakturách

- Léčbu omezit na co nejkratší nezbytně nutnou dobu k dosažení léčebného účinku

- Léčbu okamžitě přerušit v případě výskytu jakýchkoli náznaků kožních reakcí

- Léčbu omezit výhradně na dospělé pacienty

- Léčbu vůbec nezahajovat v případě anamnézy jakýchkoli kožních nežádoucích účinků při předchozím použití tetrazepamu

Pacienti by neměli samovolně ukončovat léčbu tetrazepamem, ale poradit se s lékařem o možnostech alternativní léčby při své příští kontrole.

Podrobnější informace lze získat přímo na webových stránkách SÚKL nebo EMA.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené