EMA a FDA schválily první monoklonální protilátku k léčbě osteoporózy
Osteoporóza se v posledních desetiletích stává velmi rychle významným problémem, jehož závažnost souvisí s rychlým nárůstem populace seniorů. Podle statistik má asi 30 % postmenopauzálních žen v zemích Evropské unie osteoporózu a více než 40 % z nich postihne v budoucnosti fraktura, která bude s jejich osteoporózou souviset.
Léčba osteoporotických zlomenin je velmi nákladná, podle odhadů přesahují celkové přímé výdaje na léčbu osteoporózy v Evropě částku 36 miliard eur ročně. Výhledy do budoucnosti jsou navíc nepříznivé. S tím, jak evropská populace stárne, můžeme předpokládat, že tyto výdaje v roce 2050 dosáhnou hodnoty těžko uvěřitelných 76,7 miliardy eur.
Nejen ženy
Úbytek kostní hmoty může být způsoben i jinými nemocemi, než je osteoporóza. U mužů vede k podobným problémům karcinom prostaty. Tato choroba je v Evropě nejčastější nádorovou formou u mužů, tvoří 24 % všech diagnóz. U pacientů s karcinomem prostaty, kteří podstupují androgen-deprivační terapii (ADT), dochází ke zrychlenému úbytku kostní tkáně se zvýšeným rizikem vzniku zlomenin.
Až u jednoho z pěti nemocných může vést "chemická kastrace" do pěti let ke kostním komplikacím. Z mužů podstupujících ADT mají ti s frakturou v anamnéze o 39 měsíců kratší celkovou střední dobu přežití v porovnání s muži, již zlomeninu neprodělali. Mezi nemocnými s karcinomem prostaty, kteří utrpěli frakturu, mají ti, kdo podstupují ADT, dvojnásobně větší pravděpodobnost, že budou hospitalizováni.
Pacienti nechtějí spolupracovat
V léčbě těchto závažných onemocnění, jejichž společným příznakem je rovnoměrné řídnutí kostní hmoty a zásadním způsobem zvýšené riziko fraktur, se lékaři snaží o totéž: pomocí účinných léků navýšit objem kostní matrix a její mechanickou odolnost. Narážejí přitom však na nemalé problémy - jejich pacienti příliš nechtějí spolupracovat, protože současná léčba je zatížena řadou nežádoucích účinků.
Například některé nejčastěji předepisované bisfosfonáty mohou při nedodržení striktních pravidel užívání (nalačno, vydatně zapíjet, nejméně půl hodiny zůstávat ve vzpřímené poloze) podráždit sliznici trávicího traktu. Doc. MUDr. Štěpán Kutílek, CSc., specialista na metabolická onemocnění skeletu z Pardubické krajské nemocnice, uvádí data z některých statistik, která říkají, že více než polovina pacientek (53 %) nemá kvůli tomu po jednom roce léčby chuť v ní nadále pokračovat.
Nemocní mívají velké problémy s disciplínou - užívání léčiv v kratších intervalech je obtěžuje, v delších intervalech na ně někdy zapomínají a nedorazí ani na kontroly. Adherence k terapii závažného řídnutí kostní hmoty může být nemalým problémem.
Komfortně a bezpečně
Evropská léková agentura (EMA) a americký FDA před několika dny zaregistrovaly lék, jehož účinnou látkou je denosumab. Jedná se o vůbec první plně humánní monoklonální protilátku, která se s vysokou specificitou a afinitou váže na RANK ligand (RANKL - Receptor Activator of Nuclear Factor NF.B-Ligand), čímž jej inhibuje.
RANK je receptor na povrchu zralých osteoklastů a jejich prekursorů a RANKL je polypeptid, který aktivuje RANK. Na základě vazby RANK-RANKL dochází k diferenciaci nových a aktivaci zralých osteoklastů - díky tomu se zvyšuje kostní resorpce.
Za normálních podmínek se s tímto ligandem kompetitivně váže tělu vlastní peptid osteoprotegerin (OPG). Denosumab působí stejně jako OPG, má ale delší poločas účinku, významněji inhibuje kostní resorpci a zvyšuje hustotu kostní hmoty i odolnost kosti. Kromě toho, že při jeho podávání nebyly popsány výše zmíněné nepříjemné nežádoucí účinky spojené s bisfosfonáty, má denosumab ještě jednu klíčovou výhodu - aplikuje se v subkutánní injekci pouze jednou za půl roku.
Co říkají klinické studie?
Příznivé účinky denosumabu potvrzují výsledky velkých klinických studií. Výsledky studie FREEDOM (Fracture Reduction Evaluation of Denosumab in Osteoporosis every 6 Months) zhodnocené u 7 808 žen s postmenopauzální osteoporózou ukázaly, že nemocné dostávající podkožní injekci denosumabu 2× ročně zaznamenaly za 36 měsíců snížení relativního rizika vzniku nové fraktury obratle o 68 % v porovnání s pacientkami, které dostávaly placebo, a také snížení relativního rizika fraktury kyčelního kloubu o 40 % a snížení relativního rizika nevertebrálních zlomenin o 20 procent.
Studie HALT (Hormone AbLation Therapy) porovnávala změnu stavu denzity kostního minerálu (BMD - Bone Mineral Density) v bederní páteři oproti počátečním hodnotám u 1 468 mužů s nemetastazujícím karcinomem prostaty podstupujících hormonální terapii. Její výsledky ukázaly, že pacienti léčení denosumabem zaznamenali za 36 měsíců snížení relativního rizika vzniku nové fraktury obratle v porovnání s placebem o 62 %, s významným snížením pozorovaným už po 12 měsících.
Bezpečnost denosumabu byla hodnocena v placebem kontrolovaných klinických hodnoceních fáze II a III u 10 534 postmenopauzálních žen s osteoporózou (až po dobu pěti let) a pacientů s karcinomem prsu nebo prostaty léčených hormonální ablací. Z nežádoucích účinků se nejčastěji vyskytly infekce močového traktu a horních cest dýchacích, ischias, katarakta, zácpa, vyrážky či bolesti končetin.
Štěpán Kutílek předpokládá, že prokazatelně dobrá účinnost denosumabu, podstatně méně nežádoucích účinků a velmi komfortní režim aplikace mohou významně obohatit spektrum přípravků určených k léčbě osteoporózy. William Dere, viceprezident společnosti Amgen a ředitel její medicínské agendy, dodává: "Věříme, že denosumab bude znamenat novou šanci pro nemocné postižené úbytkem kostní hmoty. Může se stát zajímavou alternativou k současné léčbě postmenopauzální osteoporózy se zvýšeným rizikem fraktur, protože toto riziko snižuje na základě velmi pohodlné podkožní injekce aplikované jen jednou za půl roku."
Zdroj: Medical Tribune