Přeskočit na obsah

Elektronizace zdravotnictví a informační systém pro občany - Projekt Zdraví 2020

Vláda České republiky přijala 8. ledna 2014 usnesení k vypracování Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí Zdraví 2020. Následně byl dokument podpořen i Poslaneckou sněmovnou a od poloviny roku 2014 začalo fungovat šestnáct pracovních skupin (PS) pro vypracování akčních plánů pro klíčové oblasti podpory zdraví a prevence nemocí. PS elektronizace zdravotnictví ve spolupráci PS zdravotní gramotnost přijaly (kromě jiných cílů) zadání vytvořit systém elektronizace zdravotnictví. Strategie Zdraví 2020 je podporována WHO.

Ambici zprůhlednit a zefektivnit systém zdravotní péče a zajistit pro občany relevantní a spolehlivý systém zdravotních informací není ničím novým, v zahraničí tyto systémy fungují a přinášejí úspory. Česku je dáván za příklad dánský www.sundhed.dk.

Konkrétní plány a dokonce technické zpracování na zavedení eHealth existovaly již v roce 2008.

Elektronizace zdravotnictví naráží na mnoho překážek, které nejsou technicko‑softwarového charakteru, ale spočívají ve sjednocení názorů všech zúčastněných na jednotnou koncepci, kompetence a zodpovědnost za tento nemalý projekt.

Nezbývá nám než i nyní zopakovat preambuli projektu MZ z roku 2008: „Komplexní zdravotní informační systém pro občany v ČR neexistuje (je řada dílčích informačních systémů různých provozovatelů včetně MZ).“

České internetové prostředí postrádá evaluaci a vědeckou verifikaci správnosti zdravotních a medicínských informací. Stručně řečeno: občan je vtažen do virtuální sítě polopravd i zcela jasných nesmyslů, protože chybí zdroj ověřených zdravotních informací.

Cíle eHealth

Národní strategie elektronického zdravotnictví v rámci Zdraví 2020 si klade za cíl zejména: poskytnout pacientům aktivní roli v péči o vlastní zdraví, vytvořit zdravotníkům podmínky pro rozvoj kvality zdravotních služeb a zpřístupnit manažerům ve zdravotnictví přesné a včasné informace pro rozhodování.

Realizace projektu by měla především zvýšit informovanost občanů o systému zdravotních služeb, kvalitě poskytovaných služeb, poskytovatelích služeb, právech pojištěnce (a jeho zákonného zástupce), zvýšit dostupnost správných odborných informací pro laiky o podpoře zdraví a prevenci nemocí i základních informací o chorobách. Zvýšení informovanosti pojištěnce (a jeho zákonného zástupce) je předpokladem pozitivní změny přístupu k vlastnímu zdraví a zlepšení zdravotního stavu obyvatelstva.

Navíc by měl být portál (či rodina propojených portálů) vstupem pojištěnce do zdravotního systému, přístupem k jeho účtu u zdravotní pojišťovny, místem objednání k lékaři, ev. sdílení výsledků vyšetření.

Systém by umožnil i lékařům lepší přehled o péči poskytované jinými odborníky, čímž by se vyloučilo zdvojení vyšetření a duplicitní preskripce.

Co mohou jednotliví účastníci v systému zdravotní péče od moderního eHealth čekat?

Občané:

-relevantní informace o podpoře zdraví a prevenci nemocí

-zásady zdravého životního stylu (pohyb, výživa)

-zásady zvládání stresu a péče o duševní zdraví

-zásady prevence rizikového chování (návykové choroby, sexuální rizikové chování apod.)

-informace o prevenci nemocí (vakcinace a prevence infekcí, screeningové programy, cestovní medicína, hygienické návyky)

-informace o zdravém stárnutí

-zásady snižování rizik životního a pracovního prostředí

Pacienti:

-snadný a rovný přístup k potřebným zdravotním službám

-přesné informace o zdravotním stavu, léčebných plánech a metodách

-dostatek informací nezbytných k správnému rozhodování o životním stylu, léčebných opatřeních a čerpání zdravotní péče

Zdravotničtí profesionálové:

-dostupné, přesné a včasné informace o pacientech

-úplné a uspořádané přehledy o jejich zdravotním stavu a léčbě

-možnost snadné týmové komunikace a kooperace

-silnou informační podporu při rozhodování

-souhrnné a přehledně strukturované kolekce poznatků a výukových pomůcek k zajištění odborného růstu

Zdravotničtí manažeři a orgány státní správy a místní samosprávy:

-věcné přehledy o parametrech a výkonech příslušné části zdravotního systému

-nezbytné podmínky pro další rozvoj spravovaných subjektů nebo procesů

-podklady pro účelné plánování a distribuci zdrojů v souladu s potřebami a očekáváním pacientů a zdravotníků

V současnosti se pracuje na koncepci a stanovení prioritních funkcí portálu. Ta by neměla být jen informační, i když jde o funkci stěžejní. Portál by měl působit edukačně a motivačně pro podporu zdraví, usnadňovat komunikaci a vzájemnou informovanost, podporovat příklady správné praxe, měl by varovat před trvalými i aktuálními zdravotními riziky. V průběhu realizace se jistě objeví mnoho dalších aspektů, které bude nutné na portálu zohlednit. Neméně závažné bude při realizaci právní hledisko a ochrana osobních údajů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené