Elektronické aukce – hrozba pro pacienty i zdravotníky
Rádi bychom vás proto upozornili na některá rizika, která s sebou elektronické aukce přinášejí. Při nákupu zdravotnických prostředků prostřednictvím elektronických aukcí je často hlavním, či dokonce jediným kritériem pro výběr dodavatele cena poptávaných produktů. Zvýšený důraz na cenu výrobku přitom může vést k opomíjení legislativních požadavků spojených s uvedením zdravotnických prostředků na český trh. V praxi jsou takto zdravotnickým zařízením např. dodávány výrobky, které nenesou označení “CE” (tzv. prohlášení o shodě) a které mohou způsobit závažné komplikace pacientům i ošetřujícímu personálu.
Účastníci elektronických aukcí zpravidla reagují na vypsaný předmět poptávky a nabízejí za něj odběratelům určitou cenu. Ke své nabídce přitom nepřikládají doklady o splnění technických a bezpečnostních legislativních požadavků na zdravotnické prostředky ani přesnou specifikaci nabízených výrobků. V průběhu aukce tedy neexistuje žádná kontrola, zda produkty vybraného dodavatele splňují veškeré zákonné požadavky a zda jsou kvalitní a bezpečné. Odběratel potom v konečném důsledku sice dostane požadované zdravotnické prostředky za nejnižší cenu, ovšem bez jakékoli záruky kvality.
Pokud je navíc druh požadovaného zboží definován vágně, může po skončení aukce vyjít najevo, že nabízené produkty neodpovídají aktuálním potřebám a požadavkům odběratele. Kritérium ceny je v tomto případě zcela neadekvátní, neboť dokazuje pouze variabilitu cen s ohledem na kvalitu a specifika daných výrobků.
Vzhledem k tomu, že způsob zadání a netransparentnost celého řízení vyvolávají mnohé pochybnosti, účasti na elektronických aukcích se často vyhýbají seriózní a renomované firmy. Zdravotnická zařízení se zpravidla rozhodnou poptávat zdravotnické prostředky prostřednictvím elektronické aukce na základě nabídky organizátora, a to za předem sjednanou odměnu. Dojednaná částka je přitom splatná i tehdy, pokud zdravotnické zařízení ve finále s vybraným dodavatelem neuzavře smlouvu. “Vítězi dražby” se potom stávají pořadatelé elektronických aukcí, kteří obvykle se zdravotnickými prostředky nemají žádné konkrétní zkušenosti a nejsou dostatečně seznámeni s požadavky kladenými na jejich kvalitu a bezpečnost.
Asociace CzechMed se řídí přesvědčením, že každý pacient, a stejně tak i ošetřující personál, si zaslouží používání kvalitních výrobků pořízených za odpovídající ceny. Nákup zdravotnických prostředků prostřednictvím elektronických aukcí v tomto ohledu nelze považovat za krok správným směrem, neboť s sebou přináší příliš vysoká rizika spojená s kvalitou a bezpečností produktů.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2008, strana B5
Zdroj: