Přeskočit na obsah

Ekonomický model perorální antikoagulační léčby

Existuje ekonomická analýza (model efektivity nákladů, model dopadu na rozpočet), která porovnává náklady a výsledky nebo přínosy tří různých způsobů sledování perorální antikoagulační léčby (OA T), nových léků pro OA T a potenciální rozpočtový dopad rozšíření selfmonitoringu a selfmanagementu (PST/PSM) v léčbě pacientů s OA T.

Ekonomický model OA T je založen na retrospektivní analýze efektivity nákladů (CEA), která vysvětluje středně‑ a dlouhodobé výsledky pomocí rozhodovacího stromu a Markovova modelu. Hlavní zdroje dat (standardní hodnoty) pocházejí z revize literatury a odborných posudků klinických i ekonomických parametrů a odrážejí strukturu současné praxe v léčbě pacientů s OA T v Evropě.

Model byl původně nastaven pro podmínky ve Španělsku, aktualizace hlavních parametrů vzoru umožňuje provedení kalkulace, kterou lze přizpůsobit podmínkám kterékoli země. Různé možnosti porovnávané v modelu jsou PST/PSM a tzv. běžná péče (např. centralizovaná kontrola prováděná v nemocnici, specializované antikoagulační ambulance, praktičtí lékaři, nová perorální léčiva), do modelu jsou zařazeny osoby chronicky užívající OA T. Studie bere v úvahu pouze přímé náklady na zdravotní péči.

Model ukazuje data efektivity u velkých trombotických příhod, větších hemorrhagických příhod a smrti ve spojení s každou porovnávanou možností. Aplikací příslušného relativního rizika (RR) při „obvyklé péči“ (centralizované či nemocniční kontrole) na výskyt větších komplikací v dané skupině pacientů byl vypočten výskyt komplikací u každé možnosti.

Většina studií a revizí dospěla k závěru, že strategie selfmanagementu vykazuje oproti jiným způsobům péče při antikoagulační terapii lepší (náhradní) výsledky času, po který jsou hodnoty INR pacientů v terapeutickém rozmezí, a podílu hodnot INR v terapeutickém rozmezí. PSM je efektivnější nejen, pokud jde o regulaci INR, ale také pokud jde o podíly komplikací.

Výsledky analýzy rozpočtového dopadu ukazují, že popsaná změna současného rozdělení pacientů podle různého způsobu kontroly OA T ze stávající varianty na novou s větším podílem selfmonitoringu/selfmanagementu povede ke zlepšení čistých nákladů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené