Přeskočit na obsah

EFPIA je pro bezpečnější distribuci léků

V poslední době se začaly v evropských zemích objevovat případy, kdy docházelo k závažným chybám v dávkování léků, ke spornému placení dodávek a k obcházení oficiálních dodavatelských řetězců. Díky těmto případům se dostala na světlo zvýšená potřeba jasnějšího a efektivnějšího označení každého balení zdravotnického materiálu a léků a jejich původu.

Vzhledem k tomu, že členské státy Evropské unie zatím používaly pouze svoje národní značení balení léků a zdravotnického materiálu, rozhodla se EFPIA (Evropský svaz farmaceutického průmyslu) vydat doporučení, jehož výsledkem má být zavedení standardizované identifikace pro všechny farmaceutické produkty v rámci Evropy. V květnu tohoto roku zahájila EFPIA pilotní projekt zcela hrazený farmaceutickým průmyslem ve Š védsku, jenž proběhl v 25 lékárnách a prověřil více než sto tisíc produktů.

Podle řešení, které navrhuje EFPIA, mají lékárníci kontrolovat unikátní kód na každém balení před tím, než jej vydají pacientovi. Jedná se o jednoduchý, dvojdimenzionální kód podobný kódům na palubních lístcích v letadle, který svojí velikostí nepřesahuje rozměry lidského nehtu. Přesto obsahuje všechny potřebné informace, tj. číslo produktu, sériové číslo, datum exspirace a unikátní randomizované sériové číslo, které označuje každé balení.

Kód bude generován výrobcem. Jeho naskenováním při prodeji lékárník odhalí veškeré problémy s balením, jako např. jeho opakovaný prodej či překročení doby exspirace, a bude tak schopen okamžitě podniknout potřebné kroky. „První zkušenosti našich lékárníků potvrzují, že systém je jednoduše použitelný bez významného zdržení pro lékárníka, potažmo pacienta. Nabízí celkově dostupnou metodu, která zvyšuje lékárníkovu roli v zajištění bezpečnosti pro pacienta,“ popisuje zkušenosti s pilotním projektem Stefan Carlsson, výkonný ředitel Apoteket AB.

Označení zdravotnických produktů tímto kódem přímo výrobcem poskytne účinnou a finančně efektivní metodu, jak v rámci států Evropské unie docílit zamezení infiltrace nepravými léky a zdravotnickým materiálem. „Tento typ end‑to‑end verifikace znamená významný krok k zajištění bezpečnosti a posílení důvěry pacientů v legitimní dodavatelský řetězec,“ uzavírá Brian Ager, generální ředitel EFPIA.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené