Dvě mezinárodní sympozia se zaměří na bezpečnou farmakoterapie a lékovou adherenci
V těsném sledu po sobě bude Praha na podzim hostit dvě významné odborné akce s mezinárodním přesahem, důležité nejen pro farmaceuty. První setkání proběhne 27. října 2015 a bude zaměřeno na bezpečnost farmakoterapie. International Society of Pharmacovigilance (ISoP) začínala s kultivováním „čisté“ farmakovigilance a nyní logicky rozšiřuje své aktivity i do oblasti bezpečnosti farmakoterapie, která je tematicky blízká jak katedře sociální a klinické farmacie na Farmaceutické fakultě, tak i sekci klinické farmacie České farmaceutické společnosti. Proto sekce klinické farmacie ČFS, ČLS JEP spolu s Univerzitou Karlovou a ISoP budou pod záštitou ministra zdravotnictví, rektora univerzity a ředitele SÚKL pořádat sympozium, kde účastníci budou mít možnost problematiku bezpečí farmakoterapie diskutovat s předními odborníky i z lékových autorit SÚKL, EMA, FDA a dalších, kteří rozhodují o omezení použití některých léčiv při nalezení signálů o jejich rizicích. Současně budou prezentována i taková témata, jako je „risk management“, metody farmakovigilance včetně využívání sociálních médií, rizika léčiv podávaných ženám a bezpečnost zelené medicíny. Podrobné informace o sympoziu jsou k dispozici na internetové stránce http://www.isop2015prague.org.
Dva týdny poté, 12. listopadu 2015, se bude konat další sympozium. To se bude zabývat lékovou adherencí. V tomto případě jde o spolupráci European Society for Patient Adherence, COMpliance and Persitence (ESPACOMP) a Univerzity Karlovy. Sympozium zaštítil rektor Univerzity Karlovy. ESPACOMP je organizace, která, jak už ukazuje název, se zabývá lékovou adherencí. Na konferenci se bude hovořit nejen o tom, jak adherence ovlivňuje výsledky klinického výzkumu a jaké náklady přináší, ale i o jejích dopadech do klinické praxe. Bude se diskutovat i o zapojení lékové adherence do všech typů péče včetně farmaceutické (jak lékárenské, tak v rámci klinické farmacie). Jde o nástroj maximalizace účinku a minimalizace rizik, aby však byl využit, je nutné harmonizovat aktivity různých kategorií zdravotníků. V centru zájmu bude i otázka, jak lze omezit a jaké důsledky přináší nepredikovatelné chování pacientů v užití léčiv. Domnívám se, že problematika lékové adherence by měla být více brána v potaz při hodnocení farmakoterapie a experti České republiky by měli mít vyšší aktivitu v tomto výzkumu, stejně jako se do něj zapojili i výzkumníci z katedry sociální a klinické farmacie (www.faf.cuni.cz). Tato tematika se musí dostat do klinické praxe, a proto vítáme zájemce z řad lékařů a sester. Informace o sympoziu naleznete na http://www.espacomp.eu.
Oběma sympoziím předcházejí jednodenní edukační kursy, které účastníkům umožní lépe se v problematice orientovat. Obě akce jsou otevřeny pro aktivní účast. Výzva k zaslání abstrakt je do června 2015.
Zdroj: Medical Tribune