Dvacet let intervenční kardiologie a srdeční elektrofyziologie na Homolce
Kardiocentrum Nemocnice Na Homolce uspořádalo 16. června 2016 slavnostní setkání s pacienty. Šlo o ohlédnutí za uplynulými dvaceti lety rozvoje intervenční kardiologie a srdeční elektrofyziologie. Mezi pacienty, kteří se akce zúčastnili, byly i Iva Janžurová a Tina Pletánková.
„Setkávání lékařů a sester našeho kardiovaskulárního centra s pacienty se stalo nepsanou tradicí a také cestou, jak alespoň nejbližšímu okruhu přiblížit novinky z posledního období v tak dynamickém oboru, jakým kardiologie spolu s kardiochirurgií bezesporu jsou. Tento rok je ale výjimečný tím, že si připomínáme dvacet let od zavedení tzv. katetrizačních metod, a to jednak intervenční kardiologie, řešící zejména diagnostiku a léčbu ischemické choroby srdeční a akutního infarktu myokardu, a jednak intervenční elektrofyziologie, tedy diagnostiky a léčby srdečních arytmií,“ říká primář kardiologie na Homolce prof. Petr Neužil.
Letošní, šesté setkání s pacienty se soustředilo na vývoj katetrizačních metod nejen v Nemocnici Na Homolce, ale v celé republice. Velkým oživením a takřka adrenalinovým vystoupením byly dva živé přenosy ze sálu, které v přímém přenosu ukázaly katetrizační uzávěr defektu septa síní a implantaci bezdrátového kardiostimulátoru.
Od nuly na vrchol
Na počátku devadesátých let se kardiologie, která se začínala v nově etablované Nemocnici Na Homolce vyvíjet zcela od nuly, musela vypořádat se samotnou základní náplní své činnosti a zajistit si nosný program. Nicméně již v roce 1992, krátce před rozdělením Československa, provedli zdejší lékaři jako teprve druzí v republice implantaci kardioverteru‑defibrilátoru (ICD). Poté následovaly v roce 1996 první katetrizační zákroky. Po instalaci nové angiolinky byla prvním nemocným s ischemickou chorobou srdeční provedena angioplastika a byla také provedena první katetrizační radiofrekvenční ablace u nemocného se srdeční arytmií. Tyto zákroky odstartovaly v krátké době prudký rozvoj a zavádění inovativních diagnostických a terapeutických postupů, kterými je kardiocentrum na Homolce pověstné.
Profesor Neužil: Jsme rádi první
K nejvýznamnějším inovacím kardiologů Nemocnice Na Homolce patří:
| použití zcela nových metod v léčbě srdečních arytmií, jako je kryoablace (provedli jako první na světě), laserová ablace (opět první na světě) či bezdrátová stimulace (pro změnu první na světě),
| další unikátní zákroky: neuromodulační léčba nemocných s těžkým stupněm anginy pectoris, roboticky řízené katetrizační výkony a intervenční léčba hypertenze,
| přístrojová léčba nemocných se srdečním selháním.
V Nemocnici Na Homolce se provádí v rámci ČR absolutně nejvyšší počet:
| katetrizačních ablací arytmií (z celkového počtu 6 158 katetrizačních ablací v ČR v roce 2015 jich na Homolce bylo provedeno 1 084)
| implantací ICD,
| implantací kardiostimulátorů,
| implantací okluderů ouška levé síně.
Za uplynulých dvacet let bylo na kardiologii v Nemocnici Na Homolce evidováno zhruba 90 000 hospitalizací, na sálech intervenční kardiologie bylo provedeno přes 47 000 selektivních koronografií a přes 16 000 perkutánních koronárních intervencí. Na sálech srdeční elektrofyziologie bylo provedeno téměř 13 000 katetrizačních ablací.
Zdejší kardiologické pracoviště, o kterém ještě před dvaceti lety ve světě nikdo nevěděl, pravidelně prezentuje svoje výsledky na světových kongresech a má řadu zásadních vědeckých publikací v renomovaných vědeckých časopisech, jako je například nejprestižnější New England Journal of Medicine.
Zdroj: