Přeskočit na obsah

Duel: praktičtí lékaři versus VZP

K otázkám, o kterých se nyní hodně diskutuje v souvislosti s financováním zdravotnictví v letech 2006 a 2007, chci jménem VZP uvést pět poznámek.

1. Regulace na předepisování léků a na vyžádanou péči nebudou vůči zdravotnickým zařízením za rok 2006 uplatněny, až na případné výjimky při extrémním a neodůvodněném překročení. Důvodem je to, že se v minulém roce skutečně podařilo zastavit nárůst nákladů na léky na předpis i růst vyžádané péče. K těmto regulacím není tedy ani faktický důvod. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR se na tom dohodla již před měsíci se zástupci ambulantních poskytovatelů a na jejím stanovisku a na dohodách se nic nemění. Tento stav platí pro praktické lékaře i ambulantní specialisty a postup VZP je tudíž rovný vůči všem skupinám poskytovatelů a v žádném případě není jedna skupina zvýhodněna vůči druhé.

2. Sazebník výkonů s navýšením ceny práce lékaře – z posledních vyhlášení a diskusí o přeplatcích praktických lékařů a z vyhlášení ambulantních specialistů je zřejmé, že to, co se v této diskusi označuje za „regulace“, nejsou již výše zmíněné regulace či jakékoli jiné penalizace či srážky úhrad, ale snaha prosadit skokově do úhrad nový sazebník výkonů. Ten ovšem navyšuje bodovou hodnotu výkonů s obsahem práce lékaře o 50 %. Na takové navýšení příjmů lékařů a ještě navíc zpětně ke dni 1. 1. 2006, kdy sazebník vstoupil v platnost, nebyly a stále ještě nejsou finanční prostředky. Postupné navyšování ceny práce (nikoliv skokové) určují vyhlášky ministerstva zdravotnictví o úhradách. Tyto vyhlášky, zajišťující růst příjmů lékařů, navyšovaly ceny výkonů v roce 2006 o 5 %, v roce 2007 o 10 %; jsou platným právním předpisem a pojišťovny se jimi musejí řídit. Vyhlášky pro rok 2007 jsou navíc založeny na dobrovolné a svobodné dohodě mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami v dohodovacím řízení.

VZP je přesvědčena, že je schůdné promítnout postupně nový sazebník výkonů s výše uvedeným navýšením ceny práce lékařů do úhrad postupně do roku 2008 a v tomto smyslu bude s poskytovateli jednat i o případném alternativním systému úhrad pro rok 2007, a to přesto, že dohody bylo již před několika měsíci dosaženo. Není však možné přes noc zahodit výsledek dohodovacího řízení, vyhnout se i realizaci úhradových vyhlášek ministerstva zdravotnictví, a začít nová jednání a současně požadovat, aby dodatky o úhradách byly lékařům zasílány v řádu dnů, když předchozí dohodovací řízení trvala měsíce a měsíce trvala i příprava vyhlášek MZ ČR.
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2007, strana A3

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené