Doporučujete svým pacientům testování na PSA?
Nejčastější nádorové onemocnění u mužů v České republice představuje velkého strašáka pro mnoho z nich. Jakou roli ve včasném záchytu hraje praktický lékař a urolog? Je možné prodloužit život a zmírnit utrpení, když pacient přijde pozdě? O tom všem hovořili na tiskové konferenci pořádané v rámci akce Urology week prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN v Motole, a jeho kolega z téhož pracoviště as. MUDr. Marek Schmidt.
Incidence karcinomu prostaty strmě stoupá. Zatímco v roce 2001 bylo v ČR hlášeno 3 214 nových případů, v roce 2011 (poslední zpracovaná a ověřená data k této diagnóze) jsme se dostali až na číslo 6 965. V roce 2001 na tuto nemoc zemřelo 1 429 mužů, zatímco v roce 2011 jich bylo 1 568. V roce 2001 jsme registrovali 309 nových případů u mužů mladších 60 let a o deset let později už 1 015. V roce 2014 předpokládáme přes 9 000 nových případů. V letošním roce žije v České republice přes 56 000 mužů s karcinomem prostaty.
Odborníci podporují aktivní záchyt u informovaných mužů
„Nádor v počáteční fázi nemá žádné příznaky, a proto by praktický lékař či urolog měl doporučit mužům nad 55 let, kteří mají zájem aktivně pečovat o své zdraví, testování na prostatický specifický antigen (PSA). Jeho vyšší hodnota v krvi totiž může rozvoj malignity signalizovat,“ upozorňuje prof. Babjuk. Při preventivních prohlídkách je také důležité vyšetření per rectum. Ze zhruba 200 biopsií provedených v motolské nemocnici ročně bývá nádor zachycen u přibližně 37 %. Plošný screening v tuto chvíli není Evropskou urologickou asociací ani Českou urologickou společností doporučován, byť bylo prokázáno, že vede ke snížení úmrtnosti na karcinom prostaty. Důvodem jsou určité obavy z vysoké detekce tzv. nesignifikantních nádorů, tedy nádorů, které vlastně neznamenají nebezpečí pro pacientův život. Do budoucna lze očekávat, že se vzrůstajícím objemem informací a s příchodem nových markerů bude tato otázka znovu otevřena.
Včas zachycený nádor je vyléčitelný
Možností první volby v terapii je samozřejmě radikální prostatektomie, využívající dnes i miniinvazivní přístupy (laparoskopicky, roboticky). Robotická operativa se mohutně rozvíjí. Nutné je dále pečlivé sledování po léčbě, které umožňuje včas zachytit případný problém a účinně reagovat. „U nás v posledních letech provádíme 130 až 150 radikálních prostatektomií ročně, z toho laparoskopicky čtvrtinu. Po výkonu je dle přesného schématu sledováno téměř 1 000 operovaných pacientů, což je republikový unikát,“ říká MUDr. Schmidt a vyzdvihuje výzkumné aktivity Centra pro výzkum a léčbu karcinomu prostaty fungující právě ve FN v Motole.
Možnosti léčby pokročilého onemocnění
Stále se objevují nové léčebné modality u pokročilého metastatického onemocnění, v době, kdy již není účinná standardní hormonální léčba. Jsou to nové možnosti hormonální terapie, nový typ chemoterapie a léčiva zacílená na prevenci kostních komplikací, která umožňují prodloužení života a zlepšení jeho kvality.
U pokročilého karcinomu prostaty byla po selhání hormonální léčby donedávna jedinou léčebnou možností chemoterapie docetaxelem. V poslední době se objevila řada nových modalit, které sice nemohou pacienta zcela vyléčit, ale dokáží mu prodloužit život. I u nás jsou již k dispozici nové hormonální přípravky, abirateron a enzalutamid. Jednou z příčin progrese nádoru přes androgen deprivační terapii je totiž reziduální sekrece androgenů mimo tkáň varlete – tedy v nadledvinách nebo přímo v tumoru. Abirateron tuto sekreci inhibuje a enzalutamid zase vysoce účinným způsobem blokuje působení androgenů na androgenní receptor.
Další modalitou je nové cytostatikum kabazitaxel, u kterého byl také prokázán efekt i po selhání léčby docetaxelem, resp. radium‑223 dichlorid, jenž u pacientů s kostními metastázami nejen snižuje riziko kostních komplikací, ale i prodlužuje přežití. Hovoří se také o imunoterapii. V USA vyvinutý přípravek s názvem Sipuleucel T u nás k dispozici není, na řadě českých pracovišť však probíhají studie s protinádorovou vakcínou domácí provenience.
Máme také nové možnosti, jak ovlivnit kostní metabolismus, a snížit tak riziko kostních komplikací. „Pro karcinom prostaty je typické, že se šíří hlavně do kostí,“ vysvětluje prof. Babjuk, „má to za následek bolesti a riziko dalších kostních komplikací, tedy zlomenin, což samozřejmě velice limituje kvalitu života nemocného. Metastázy postihují především osový skelet, tedy kosti pánve a páteř, kde může zlomenina znamenat úplnou invalidizaci. K dispozici dnes máme kromě bisfosfonátů i preparát denosumab, u kterého byla prokázána větší účinnost při prevenci kostních komplikací. První naší snahou však je, aby se pacienti vůbec do této pokročilé fáze nemoci nedostali, čili včasný záchyt v ordinacích obvodních lékařů a urologů.“
Mezioborová spolupráce nutností
V léčbě karcinomu prostaty je naprosto nezbytný multidisciplinární přístup, tedy spolupráce urologa a onkologa, případně i dalších specialistů. Kromě schválených léčebných modalit se už objevují i potenciálně nadějné možnosti léčby, které se nacházejí ve fázi klinických studií. „Je to určitá cesta, jak pacientovi poskytnout nadějnou léčbu. Týká se to např. již zmíněné imunoterapie. My jsme v rámci motolského Centra pro výzkum a léčbu karcinomu prostaty, které úzce spolupracuje i na několika klinických studiích, do nich v poslední době zařadili kolem 60 pacientů. Jednak oni z toho mají určitý prospěch, první výsledky byly nadějné, ale hlavně do budoucna nám to umožní získat všechny informace pro to, jak dané pacienty správně léčit a jaký by měl být optimální postup,“ uzavírá prof. Babjuk.
Urology week 2014
Urologický týden 2014 je iniciativou Evropské urologické asociace (EAU), která jako evropské centrum sdružuje národní urologické společnosti po celé Evropě a zajišťuje vzdělávání v oblasti urologie. Každoročně na podzim organizuje výše uvedenou akci.
Letošní Urologický týden pořádaný ve dnech 22. až 26. října se věnoval tématu léčby a prevence nádorů prostaty, močového měchýře a ledvin.
Zdroj: Medical Tribune