Doporučení pro specifické skupiny kuřáků
1) Gravidní ženy
Všechny těhotné ženy mají být upozorněny na nebezpečí kouření pro ženu a vyvíjející se plod. Jednoznačně doporučit přestat kouřit. Při plánovaném těhotenství zanechat kouření alespoň jeden rok před otěhotněním. Tam, kde nelze použít behaviorální intervence při osobním kontaktu, je možné použít telefonické konzultace.
O možnosti používání NTN v těhotenství viz výše. Rychlé orální nikotinové přípravky jsou vhodnější formou pro těhotné. Při výběru mezi krátkodobě působícími orálními nikotinovými přípravky (žvýkačky, pastilky, sublinguální tablety) a náplastí s dlouhodobým působením může u těhotných žen vstupovat i otázka těhotenského zvracení a změn chuti.
Používány by neměly být přípravky ochucené lékořicí. Obsah nikotinu v mateřském mléce kojících žen s NTN je velmi malý a riziko pro dítě je minimální ve srovnání se stavem, kdyby matka kouřila. Odpadá vliv tabákového kouře na matku, plod i okolí.
2) Diabetici
Kouření představuje pro diabetiky tak vysoké riziko, že je jim nutné věnovat zvýšenou pozornost a dát jim maximální podporu. Behaviorální i farmakologický přístup je stejný jako u běžné populace, jediné riziko představuje bupropion, kde je zvýšené riziko vzniku křečí při hypoglykémii.
3) Senioři
Terapeutické postupy jsou totožné jako u běžné populace. Zanechání kouření po 60. roce věku může přesto významným způsobem zlepšit kvalitu života, snížit riziko onemocnění souvisejících s kouřením a zkrátit rekonvalescenci po řadě chorob.
4) Kuřáci s kardiovaskulárními onemocněními
Zanechání kouření zpomaluje rozvoj onemocnění a snižuje riziko opakování i těch nejzávažnějších projevů nemoci. U pacientů s ICHS zanechání kouření sníží riziko předčasné smrti nebo opakování srdeční příhody o 50 procent. U pacientů po závažné kardiovaskulární příhodě v uplynulých čtyřech týdnech by měla NTN být nasazena opatrně, protože nikotin je vasokonstriktor. NTN lze opět jako u těhotenství aplikovat bez problémů všude tam, kde se jedná o alternativu ke kouření (nemůže přestat bez léčby). Vhodnější je použít rychle reversibilní přípravky – žvýkačky, inhalátor, tablety.
5) Mládež
Intervence k odvykání kouření, které se ukázaly účinné u dospělých, by měly být s příslušnou modifikací aplikovány i na mládež. Nikotinismus u adolescentů patří k syndromu rizikového chování v dospívání a bývá propojen s ostatními součástmi tohoto komplexu. Prevenci a léčbu závislosti na tabáku je v tomto věku třeba zaměřit na celý komplex rizikového chování a jeho příčiny.
6) Osoby s nízkým příjmem
V této skupině se vyskytuje vyšší prevalence kouření a zároveň i vyšší stupeň závislosti na nikotinu. Zohlednit je zde nutné i finanční možnosti těchto kuřáků a volit spíše ekonomicky méně náročné možnosti.
7) Lékové interakce
Pacienti se často obávají lékových interakcí léků závislosti na tabáku, nebo dokonce zdravotních problémů, které by mohly vzniknout v souvislosti se zanecháním kouření. Většinou netuší, že lékové interakce má především samo kouření. Obecně lze říci, že kouření snižuje účinnost řady léků. Například je to menší pokles krevního tlaku či tepové frekvence po β‑blokátorech, menší sedativní efekt benzodiazepinů, menší analgezie po opioidech. Také účinek warfarinu je kouřením snížen, proto je vhodné pacienta na warfarinu při odvykání kouření častěji kontrolovat. Kouření snižuje i efektivitu řady psychofarmak, například clozapinu, olanzapinu, chlorpromazinu, haloperidolu, flufenazinu, fluvoxaminu. Jejich plazmatické koncentrace mohou vzrůst po zanechání kouření. Dále kouření zkracuje i poločas theophyllinu z osmi na zhruba pět hodin. Normalizace může trvat měsíce.
Zdroj: Medical Tribune