Přeskočit na obsah

Doporučení o vrozených srdečních vadách se povedla

Na sjezdu Evropské kardiologické společnosti ve Stockholmu byla poprvé představena nová evropská Doporučení pro péči o dospělé s vrozenou srdeční vadou (VSV), která jsem měla možnost recenzovat. Na rozdíl od jiných oblastí kardiologie u VSV téměř neexistují větší randomizované studie a úroveň znalostí je v naprosté většině ve třídě C.

Podobně jako u získaných vad se v nových doporučeních také u VSV objevují indikace k intervenci i u zcela asymptomatických pacientů; např. u defektu septa síní při známkách objemového přetížení pravé komory, u defektu komorového septa při známkách objemového přetížení levé komory či vzestupu tlaku v plicnici, u Fallotovy tetralogie při progredující dilataci a dysfunkci pravé komory, např. při reziduální pulmonální regurgitaci. Při překročení enddiastolického objemu pravé komory 160 ml/m2 tělesného povrchu dochází k ireversibilním změnám a klesá šance na normalizaci velikosti pravé komory po operaci.

Co se týká katetrizačních intervencí u VSV, jsou jasné indikace ke katetrizačním uzávěrům vhodných defektů síňového septa typu II, otevřených tepenných dučejí, centrálních muskulárních defektů komorového septa a k balonkové dilataci pulmonální stenózy. Stenting koarktací a rekoarktací je možný jen v centrech s dostatkem zkušeností a s dobrými výsledky. Není jednoznačný postoj ke katetrizačním uzávěrům perimembranózních defektů komorového septa a katetrizační implantace pulmonálních chlopní jsou zmíněny jen okrajově.

Náhlá srdeční smrt je mezi VSV nejčastější u Fallotovy tetralogie, transpozice velkých tepen, vrozeně korigované transpozice, aortálních stenóz a univentrikulárního srdce. Zatím však neexistuje jasný algoritmus pro implantaci ICD v rámci primární prevence. Důležité je odstranění všech příčin zhoršené hemodynamiky.

Pacientům s těžkou ireversibilní plicní hypertenzí s Eisenmengerovým syndromem lze podat specifickou vasodilatační léčbu, avšak pouze ve funkční třídě III a pouze ve specializovaném centru. Celkově si myslím, že jsou doporučení povedená a užitečná. K dispozici je též přehledná kapesní verze s řadou tabulek. Reálný život nás však často staví do situací, kdy nám nepomohou ani tabulky, ani relativně podrobná doporučení.

VSV se mohou kombinovat se získanými vadami, pacienti mají těžce dysfunkční komory, předchozí složité operace, renální insuficienci či plicní postižení nebo dlouhodobě neřešené komplexní vady. V těchto situacích se musíme rozhodovat především na základě zkušeností, nejlépe vlastních. Proto je nutno intervence a operace u dospělých s VSV centralizovat.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené