Doporučení Evropské rady pro resuscitaci dětí
V minulosti se pediatrická resuscitace v kursech první pomoci pro dospělé nevyučovala. Důsledkem je skutečnost, že mnoha dětem není poskytnuta odpovídající laická první pomoc, protože potenciální zachránci mají obavu z poškození dítěte. Tato obava však není opodstatněná; je daleko vhodnější použít i u dítěte postup pro resuscitaci u dospělých než nedělat nic. Evropská rada pro resuscitaci proto doporučuje: Pro jednodušší výuku a uchování praktických dovedností by měla být laická veřejnost poučena, že postup u dospělých může být uplatněn i u dětí, které nereagují a nedýchají. Hloubka komprese hrudníku by ovšem měla být redukována v poměru k velikosti dítěte – a to zhruba do hloubky třetiny hrudníku dítěte. Následující modifikace postupu resuscitace u dospělých činí tento přístup více použitelným pro děti a může být vyučována jako dodatečný nácvik rodičů s malými dětmi, učitelek v mateřských školách, poskytovatelů první pomoci a osob s povinností reagovat, např. plavčíků.
Zásady laické první pomoci u dětí:
1. Podat pět úvodních umělých dechů před započetím hrudních kompresí.
2. Osamocený zachránce by měl provádět kardiopulmonální resuscitaci zhruba jednu minutu předtím, než se bude věnovat přivolání pomoci.
3. Hrudník by se měl stlačovat zhruba do hloubky jedné třetiny. K dosažení adekvátní hloubky komprese hrudníku by se mělo použit dvou prstů u nemluvňat do jednoho roku věku nebo jedné či obou rukou u dítěte staršího než jeden rok.
Tento modifikovaný postup nemá být vyučován jako součást úvodní výuky kursu první pomoci pro laickou veřejnost, ale mělo by se zvážit, zda jej zahrnout jako dodatečný nácvik pro ty, kteří se budou se zvlášť velkou pravděpodobností pokoušet resuscitovat dítě.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 19/2007, strana A4
Zdroj: