Přeskočit na obsah

Dohodovací řízení skončilo nedohodou

Páteční jednání lékařů se zdravotními pojišťovnami o úhradách péče pro rok 2008 skončilo fiaskem. Zvýšení prostředků pro segment primární péče napadli především ambulantní specialisté, i když podle slov viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Ladislava Friedricha s ním v podstatě nesouhlasili ani ostatní zdravotníci. Tento výsledek dohodovacího řízení určil další formální postup – o výši úhrad nyní do 60 dnů rozhodne ministerstvo zdravotnictví.

Přitom ještě ve středu 19. září – v den, kdy zůstala zavřena většina ordinací a přibližně 55 procent praktiků v celé ČR se zúčastnilo shromáždění pořádaných Sdružením praktických lékařů ČR (SPL) na podporu cenových požadavků – se vyjednávací pozice zástupců segmentu primární péče jevila velmi nadějnou. Převažující část regionálních mítinků totiž přijala kompromisní cenový návrh předložený zdravotními pojišťovnami. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR v něm nabídla kapitační platbu 42 korun a zaměstnanecké pojišťovny částku v rozmezí 40 až 42 korun. Hodnotu výkonového bodu navrhly zaměstnanecké ZP stanovit na jednu korunu, VZP setrvala na dosavadních 92 haléřích.

Podle místopředsedy SPL Jana Jelínka proběhlo 19. srpna de facto celostátní referendum lékařů primární péče, jehož většinový výsledek jednoznačně zněl: přistoupit v dohodování 21. září na návrh pojišťoven. „Věřím, že nás solidárně podpoří i kolegové ambulantní specialisté,“ vyjádřil ve středu své, jak už nyní víme nenaplněné, očekávání.

V některých regionech ale středeční shromáždění praktiků pokus pojišťoven o „platební smír“ odmítla (např. v Ostravě a na Jihlavsku). Někde bylo toto odmítnutí dokonce doprovázeno i návrhem případných dalších sankcí – například část jednajících v Jihlavě, vyjádřila záměr neuzavřít pro příští rok s pojišťovnami smlouvu a peníze od pacientů vybírat přímo. Lékaři na Zlínsku jsou zase připraveni opakovat protestní akci v ještě důraznější formě hned v říjnu, konkrétně zavřením svých ordinací až na tři dny.

Zasedání asi dvou stovek pražských praktiků v Raisově sále Národního domu na Vinohradech schválilo 19. září návrh pojišťoven téměř jednomyslně. Podle slov J. Jelínka šlo o kompromis bolestivý, který bylo možné přijmout jen za předpokladu, že praktičtí lékaři uvěřili veřejně prezentovanému záměru ministerstva zdravotnictví i VZP učinit v následujících dvou až třech letech další kroky k tomu, aby primární péče byla finančně dohodnocena. Nula v závěrečném skóre pátečního dohodovacího řízení ale znamená, že prozatím v tomto směru nebyl učiněn ani krok první.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené