Přeskočit na obsah

Doc. Neužil v Paříži poslal do světa studii STOP-VT

Na kongresu Evropské kardiologické společnosti v Paříži bylo akreditováno na pět set novinářů. Orientaci v programu jim usnadňovaly tiskové konference, které nabídly stručný souhrn toho nejzajímavějšího, co daný děj obsahoval. Jako mluvčí se zde střídali autoři klíčových sdělení. Také zde měla Česká republika svého zástupce. Doc. MUDr. Petr Neužil, CSc., z Nemocnice Na Homolce, vystoupil na tiskové konferenci věnované problematice arytmií. Hovořil o výsledcích studie STOP‑VT (Study To Obliterate Persistent Ventricular Tachycardia). Šlo o vůbec první multicentrickou studii, která posuzovala magneticky navigovaný katetrizační systém v léčbě komorové tachykardie na ischemickém podkladě.

 Této studie se zúčastnila čtyři centra. Použita byla magnetická navigace Niobe II. Ta využívá k řízení katetru dvou permanentních magnetů, které jsou umístěny protilehle podél hrudníku pacienta a navzájem koordinovanou rotací umožňují změnu orientace vektoru magnetického pole. Všechny manipulace provádí katetrizátor z ovladovny na dálku. Výhodou tohoto systému je velká flexibilita katetrů, a tedy minimální riziko traumatizace srdečních struktur (např. perforace), ale zároveň je umožněna díky aplikaci magnetu vysoká stabilita katetru i během probíhajících tachyarytmií.

Do studie bylo zařazeno 53 pacientů, průměrný věk byl 67 let a průměrná ejekční frakce levé komory 33 procent. Primárním cílovým ukazatelem bylo dosažení non‑inducibility komorové tachykardie a přežití bez epizody komorové tachykardie v jednom roce.

Přestože jde o velmi dlouhý zákrok (ve zmíněném souboru si v průměru vyžádal 250 minut), jednou z výhod této metody je zkrácení fluoroskopického času, tedy zmenšení radiační zátěže (v tomto případě expozice trvala v průměru 16,8 minuty). Cílový substrát tachykardie byl eliminován v 95 % případů. Nebyla zaznamenána žádná závažná periprocedurální komplikace. Přechod k manuálně vedené katetrizaci byl nutný u dvou pacientů. Na konci zákroku byla dosažena kompletní non‑inducibilita komorové tachykardie u 78 % pacientů. „Prokázali jsme, že tato metoda je účinná a bezpečná a má potenciál pro to, aby se stala standardem v katetrizační léčbě komorových tachykardií. Jednou z jejích výhod je vysoká míra standardizace. To se potvrdilo i v naší studii, rozdíly mezi centry byly minimální. U zkušeného intervenčního elektrofyziologa je křivka učení velmi strmá,“ shrnul doc. Neužil. lon

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené