Přeskočit na obsah

Dobrým firmám se vyplácí věřit

* Jakým způsobem a jakými doklady může dodavatel zdravotnických prostředků ucházející se o veřejnou zakázku prokázat splnění kvalifikačních požadavků, např. prohlášení o shodě či certifikátu CE, aby vyhověl zákonu?

Podle zákona o veřejných zakázkách je třeba, aby veškeré zahraniční doklady byly úředně ověřeny a úředně přeloženy do českého jazyka, pokud zadavatel nestanoví jinak. Názor všech dodavatelů zdravotnických prostředků je však takový, že tato úřední ověření a úřední překlady jsou zbytečná. Navíc podle zákona o zdravotnických prostředcích stačí označení CE na výrobku samotném. Více informací k danému tématu uvádí poziční dokument tří asociací dodavatelů zdravotnických prostředků, zpracovaný za účasti mezinárodního auditora pro zdravotnické prostředky. Celý dokument je k dispozici na webové adrese www.jnjcz.
cz/file/doc/mdd/tisk/pozicni-dokument-dokumentace-ZP. pdf.

* Pokud ve výběrovém řízení stačí předložit pouze neúřední překlad a prohlášení uchazeče, že všechny dokumenty souhlasí s originály, znamená to, že při veřejných zakázkách lze ušetřit jistou část nákladů, které jsou vydávány zbytečně?

Přesně tak. Dejme tomu, že budeme předkládat do výběrového řízení pět exemplářů prohlášení o shodě po pěti stranách a jedenáctistránkový CE certifikát. Pokud nemocnice jako zadavatel veřejné zakázky bude trvat na jejich úředních překladech a ověření kopií, náklady na ně dosáhnou bezmála 24 000 korun. Tuto částku je tedy možné ušetřit, pokud nemocnice již v zadávací dokumentaci stanoví, že stačí pouze neoficiální překlad a že namísto úředně ověřených dokladů může být předloženo jen prohlášení uchazeče, že všechny dokumenty souhlasí s originály. Dodavatelé pak mohou nemocnicím nabídnout lepší ceny svých produktů, případně mohou uspořené prostředky použít na vzdělávací akce pro zástupce zdravotnických zařízení. Finance tedy neopouštějí oblast zdravotnictví.

* Jakou však má zdravotnické zařízení záruku, že uchazeč ve výběrovém řízení předložením neúředních překladů a dalších dokumentů nepodvádí?

Podvádět se opravdu nevyplatí. Při jakékoli pochybnosti může zdravotnické zařízení kontaktovat Českou obchodní inspekci, která může v případě prokázaného podvodu udělit výrobci pokutu podle zákona o technických požadavcích na výrobky do výše 50 milionů korun. Česká obchodní inspekce se musí zabývat každým podnětem, tudíž se určitě nestane, že dané podání bude "zameteno pod koberec". Navíc podle zákona o veřejných zakázkách je podvodníkovi zakázáno plnění veřejných zakázek na období tří let, což znamená faktickou likvidaci dodavatele.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené