Dobré zprávy pro českou onkologii
Nově zveřejněná data z Národního onkologického registru za rok 2013 přinášejí pozitivní sdělení. I když incidence většiny nádorů roste, celková mortalita se setrvale snižuje, a to v průměru o 1,2 procenta ročně. Tento pokles by se mohl zdát pomalý, ale za každým byť nepatrným ohnutím mortalitní křivky směrem dolů je spousta práce. „Tato čísla dokládají, že se z hlediska léčby nemáme za co stydět. Česká republika patří k zemím s největší zátěží onkologickými onemocněními nejen v Evropě, ale i ve světě. Je proto jasné, že péče o onkologické pacienty musí být jednou z priorit českého zdravotnictví, což také je,“ řekl ministr zdravotnictví MUDr. Svatopluk Němeček. Zároveň se přihlásil k podpoře Národního onkologického registru, s jehož financováním byly po léta problémy. „To je unikátní databáze, na kterou můžeme být hrdi. Jen díky němu jsme schopni mapovat počty pacientů a plánovat léčebné kapacity.“
Rostoucí incidence a klesající mortalita samozřejmě ústí ve zvyšující se prevalenci. Počet lidí, kteří se léčili nebo léčí se zhoubným nádorem, přesáhl půl milionu – ke konci roku 2013 žilo v ČR 518 667 lidí s historií onkologického onemocnění. „Ty je nutné minimálně sledovat, řadu z nich léčit. Podle demografických dat je jasné, že tato zátěž nezadržitelně poroste dále, minimálně do roku 2030,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky doc. RNDr. Ladislav Dušek, CSc.
Ke zlepšování onkologické péče nepochybně velkou měrou přispívá její centralizace. Od roku 2005 existuje síť komplexních onkologických center (KOC). Mezi jednotlivými regiony jsou ale velké rozdíly v tom, kolik pacientů primární léčbu podstoupí právě v KOC – zatímco v Praze je to 88 procent, v Kraji Vysočina 58 procent.
Zdroj: