Přeskočit na obsah

Do roku 2060 se počet seniorů zdvojnásobí

S tím, jak se prodlužuje délka života a evropské země vykazují stabilně nízkou míru porodnosti, se přirozený růst populace v roce 2015 zastaví a od roku 2035 nebude tento vývoj schopen zvrátit ani příliv migrantů. Uvádí to zpráva evropského statistického úřadu Eurostat.

Ze současných trendů vyplývá, že během následujících padesáti let poklesne nynější poměr čtyř lidí v produktivním věku na jednoho důchodce na pouhé dva. To pro penzijní systémy na evropském kontinentu představuje časovanou bombu, píše se ve zprávě.

Situace bude prý nejhorší v Bulharsku, České republice, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Slovinsku a Slovensku, kde má být vinou emigrace dokonce pouze 1,5 osoby v produktivním věku na jednoho důchodce.

Šok by měly zmírnit takové země, jako je Dánsko, Irsko, Kypr, Lucembursko a Velká Británie, kde bude růst populace i nadále silný, zejména díky vysokému přílivu migrantů, který přispívá k růstu dostupné pracovní síly a míry porodnosti.

Podle odhadů se z Velké Británie stane nejlidnatější země Evropské unie s 77 miliony obyvatel. V současné době přitom na britských ostrovech žije 61 milionů obyvatel. V Německu, které je v současné době nejlidnatější evropskou zemí, populace poklesne do roku 2035 z 82 milionů na 79 milionů, a do roku 2060 dokonce na 70,7 milionu.

Přestože Evropská komise upozorňuje, že tyto odhady nemusejí být přesné, varuje zároveň před zátěží, kterou bude proces stárnutí populace nevyhnutelně mít pro ekonomiku a rozpočet. „Zabýváme se nyní otázkou, zda budou členské země schopné platit své náklady, které se stárnutím populace souvisejí,“ uvedla mluvčí Komise během tiskové konference. Stárnutí populace podle ní představuje stejně vážný problém, jako jsou globalizace či klimatické změny, a donutí vlády ke konsolidaci veřejných rozpočtů, zvyšování míry zaměstnanosti a reformám penzijních i zdravotních systémů.

Příklad Velké Británie ukazuje, že by řešením mohla být také imigrace, ale řada evropských zemí je k možnosti otevření hranic zahraničním pracovníkům skeptická. Evropský Pakt pro migraci a azyl, který se v současné době projednává na evropské úrovni pod dohledem francouzského předsednictví, by měl nastavit přísná a jednotná pravidla pro imigraci a měl by zároveň zastavit neustále rostoucí příliv migrantů.

www.euractiv.cz

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené