Přeskočit na obsah

Dny Městské nemocnice Ostrava aneb jak léčíme u nás


Sestry z Městské nemocnice Ostrava měly zajímavě a různorodě připravené přednášky, kde prezentovaly svou práci na jednotlivých odděleních.

Autorka tohoto článku, Bc. Jana Zádrapová, hovořila o larvální terapii, její historii jak ve světě, tak v České republice, o anatomii larev a jejich produkci ve sterilním prostředí. Zazněly nejčastější indikace terapie, jako jsou bércové vředy, diabetické gangrény, cévní ischémie či jiné chronické rány a kontraindikace - rány komunikující s velkými dutinami, rány v oblasti velkých cév nebo rány s tendencí k masivnímu krvácení. Byla popsána vlastní aplikace larev do rány klasickým způsobem nebo pomocí tzv. biobagu, kdy larvy nepřijdou do přímého styku s vlastní tkání.

Jana Maršálková z Centra hyperbarické medicíny obeznámila přítomné, na jakém principu hyperbaroxická komora pracuje. Představila práci sestry na tomto pracovišti, její specifika před zahájením i v průběhu léčby, indikace i krátkou kasuistiku. Přiblížila další uznávané léčebné metody používané v Městské nemocnici - např. VISTA (přenáší se podtlak přímo na ránu pomocí pěny nebo gázy) a transkutánní oxymetrii (neinvazivní metoda měřící parciální tlak kyslíku difundující přes pokožku, což lze považovat za nepřímý ukazatel kožní mikrocirkulace). Nikol Dokoupilová z LDN prezentovala velmi zajímavý příspěvek o zavedení kinestetických prvků do ošetřovatelské péče.

Kurs kinestetiky absolvovalo několik sester z LDN a účastníci se mohli alespoň díky fotografiím a důkladnému vysvětlení dozvědět něco více o jednotlivých prvcích kinestetiky a přínosu kinestetické mobilizace nejen pro ošetřující personál, ale i pro pacienta. Další tři sestry, Jana Odzemcová, Irena Mechová a Marcela Murasová, se věnovaly problematice bazální stimulace. Zazněly základní informace o konceptu, s nímž Městská nemocnice pracuje již od roku 2003.

Sestry se podělily o poznatky a zkušenosti, které nasbíraly v praxi. Velké množství fotografií z oddělení ARO a chirurgie přiblížilo příjemné prostředí, které se sestry snaží během hospitalizace pro pacienty vytvořit. Blok o bazální stimulaci dokončila kasuistika "Říkejte mi Péťo", která přiblížila příběh pacienta, jenž byl na těchto odděleních léčen a byly u něj prvky bazální stimulace použity.

Mgr. Lenka Crhová seznámila přítomné s Dětským rehabilitačním stacionářem, což je detašované pracoviště Městské nemocnice Ostrava, a zároveň ojedinělé zařízení svého druhu na území města a jeho širokého okolí. Hlavním cílem činnosti je včasná diagnostika a včasná léčba dlouhodobě zdravotně postižených dětí. Přítomní se dozvěděli, jaké složení pracovníků v tomto stacionáři působí, a především, jakou pracovní činnost vykonává autorka přednášky coby logopedka.

Bc. Alice Zigová si připravila prezentaci o 15letém působení Ambulance pro léčbu bolesti. Nehovořila pouze o ambulanci a práci v ní, ale také o historii léčby bolesti, definici chronické bolesti a o jednotlivých možnostech, jak bolest zvládat - farmakoterapii, rehabilitaci, psychoterapii, invazivních analgetických metodách nebo postupech alternativní medicíny.

Bohdana Matějková přiblížila práci sestry na hemodialyzačním pracovišti, obsluhu jednotlivých přístrojů, druhy cévních přístupů, jejich výhody a nevýhody, možné komplikace a jejich řešení. Věnovala se také edukaci pacienta na téma péče o cévní přístup.

Na závěr Anna Sýkorová připomněla, že problematika stresu u zdravotníků je a nejspíš stále bude aktuální téma. Zazněly postřehy a doporučení, jak všudypřítomnému stresu odolávat a jak s úsměvem na rtech zvládat toto náročné povolání.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené