Přeskočit na obsah

Dnes není důvod ztrácet naději

V krátkém sdělení bychom se rády podělily o zkušenosti s léčbou revmatoidní artritidy v Centru biologické léčby Medipont Plus s. r. o. České Budějovice. Naše centrum pracuje více než osm let, a tak se již setkáváme s pacienty, kde terapie jedním nebo i dvěma biologickými přípravky ztrácí účinnost a nemocný se vrací do stavu s dlouhou ranní ztuhlostí, nočními klidovými artralgiemi a kloubní bolestí i během dne.

Na výrazné zlepšení celkového stavu, svázané se snížením aktivity zánětu, si člověk snadno zvykne. Horší je přijmout návrat potíží s vtíravou myšlenkou „Už je to tady znovu. Je vůbec ještě nějaká další léčba?“. Tyto návraty aktivity jsou stresující pro nemocné, ale jsou psychicky náročné i pro ošetřujícího lékaře, jenž se musí snažit kromě nového snížení aktivity starat také o psychickou stránku nemocného, který má často tendenci propadnout beznaději. Dnes, díky širší paletě biologických přípravků, má pacient další naději na opakované zlepšení revmatické choroby, což ukazuje i následující kasuistika.

Nemocný M. V., muž, narozený roku 1944 s diagnózou séropozitivní revmatoidní artritidy od roku 1998, nyní vykazuje st. III, tř. funkčního postižení b‑c. Z dalších postižení stojí za povšimnutí: hypertenze trvající 2 roky, TEP levé kyčle 8/2009 pro polytrauma se zlomeninou krčku levého femuru, TEP pravé kyčle pro osteonekrózu 1/2011, operace katarakty 2/2011.

V průběhu let byl nemocný léčen SSZ a MTX. V roce 2002 se nemocný účastnil studie s podáním etanerceptu, který mu byl aplikován až do roku 2003, kdy studie skončila. Další biologický přípravek adalimumab mu byl nasazen od 8/2004. Efekt terapie byl velmi dobrý, nemocný po dobu léčby pracoval na plný úvazek, věnoval se i svému koníčku (potápění). Po nutném, byť krátkém vysazení z důvodů plánované TEP pravého kyčelního kloubu se zvyšovala aktivita revmatického zánětu, a to jak klinicky, tak i laboratorně (CRP 71,6 mg/100 ml, DAS 6,06). Současně podávanou dávku MTX (10 mg/ týden, nebylo možno zvyšovat pro GIT potíže (nausea, zvracení). Léčba Humirou byla ukončena v květnu 2011 a v červnu zahájeno podání Orencie v obvyklé dávce 750 mg v infuzi, dle doporučeného schématu. Pro ilustraci uvádíme výsledky kontrolních laboratorních vyšetření v přiložené tabulce.

Se současným stavem je nemocný spokojen, dále chodí do práce na plný úvazek. V září se cítil natolik v pořádku, že byl schopen odjet na dovolenou k moři a při potápění si prohlížet podmořský život.

autor:MUDr. Sevda Augustinová,
MUDr. Věra Vlasáková,

Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené