Přeskočit na obsah

DNA nádorových buněk jako marker vývoje onemocnění

Pilotní studie týmu vedeného Carlosem Caldasem z Cancer Research UK Cambridge Institute publikovaná v lékařském časopisu New England Journal of Medicine potvrdila, že DNA uvolňovanou do krevního oběhu mrtvými buňkami nádoru lze využít jako marker pro určení reakce pacienta na léčbu.

V budoucnu by se tak lékaři mohli obejít bez biopsie nádoru. Caldas a jeho tým analyzovali DNA z krve 30 žen s pokročilým karcinomem prsu. Množství DNA pocházející z nádoru odráželo velmi přesně rozšíření nádoru v organismu pacientek. DNA pocházející z nádoru může v závislosti na rozsahu onemocnění představovat od 1 % do 50 % veškeré volné DNA přítomné v krevní plazmě.

Carlos Caldas upozorňuje, že testy bude nutné zopakovat na mnohem větším souboru pacientů v randomizované studii. Věří nicméně, že díky prudkému rozvoji genetiky, genomiky a technologiím využívaným v těchto oborech bude pokrok na tomto poli velmi rychlý. Analýzy DNA z krve pacientů by se měly nejprve prosadit v těch případech, kdy vyvstává nutnost opakovaných biopsií.

Caldas a jeho tým využili k identifikaci DNA nádorového původu analýzy zacílené na sekvence s mutacemi genů TP53 a PIK3CA. Ukázalo se, že genetické testy jsou vysoce citlivé. Jako významnou komplikaci vidí odborníci skutečnost, že mnohé nádory nemusejí nést některý z typických markerů. V Caldasově studii bylo z původního souboru 52 pacientek vybráno jen 25 nositelek mutací v genech TP53 a PIK3CA. Pro dalších pět pacientek se podařilo odhalit marker pro DNA nádorového původu až osekvenováním jejich genomu. Caldas je ale přesvědčen, že u většiny nádorů lze nalézt typickou mutaci. V těchto případech však musí být test postaven pacientovi „na míru“. Technika bude mít ze zcela pochopitelných důvodů značná omezení při detekci nádorů vzniklých na základě epigenetických změn.

Ve srovnání s technikami zaměřenými na analýzy nádorových buněk izolovaných z krevního oběhu pacienta představuje nová technika značné zjednodušení, protože DNA nádorového původu v krvi je relativně hojná. Intaktní nádorové buňky jsou v krevním řečišti podstatně vzácnější a jejich izolace je komplikovaná. Pokud už se ale podaří nádorovou buňku izolovat, pak poskytne informace nejen o DNA nádoru, ale také o jeho transkriptomu a proteomu. Tyto informace z DNA analýz vyčíst nelze.

Souběžný test analýz volné DNA a analýz nádorových buněk oficiálně schválenou soupravou CellSearch americké společnosti Veridex skončil konstatováním, že analýzy DNA jsou citlivější. Ani na poli analýz nádorových buněk však vývoj nepřešlapuje na místě a nové systémy by měly být výrazně citlivější. Každopádně jsme svědky nástupu nových analytických metod do sledování odezvy pacientů na léčbu nádorových onemocnění a lékařská praxe je bude zcela jistě využívat v kombinaci a alternativách.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené