Přeskočit na obsah

DNA databáze spuštěna

Velký zájem lidí o genetické testy pro určení původu, které genetická laboratoř společnosti Genomac nabízí od loňského léta, vedl k založení banky pro uchovávání genetických informací s názvem Česká národní genografická DNA databáze. Ta nyní umožní lidem dokonce on‑line vyhledávání jejich genetických příbuzných na internetu na adrese http://www.genograf. cz. Vedle toho bude genová banka využitelná i k nejrůznějším vědeckým a lékařským výzkumům.

Česká národní genografická DNA databáze se může stát velice atraktivní pro mnoho lékařských výzkumných týmů. Databáze Genomacu nyní čítá téměř pět tisíc vzorků DNA a každý týden jejich počet výrazně roste. Do tří let by mohla laboratoř získat podle svých předpokladů až 10 000 vzorků. Od tří tisíc vyšetřených již získala souhlas s dalším vědeckým využitím jejich vzorků. Ty lze pro případné další testování uchovávat až několik desítek let. DNA databázi bude možné využívat například pro populační monitoring specifických DNA variací pro včasnou diagnostiku nádorových onemocnění

„Kromě provádění genetických testů pro určení původu a příbuzenských vztahů založených na vzájemném porovnávání jednotlivých DNA profilů a vyhledávání společných genetických znaků se naše společnost podílí mimo jiné i na medicínském výzkumu,“ vypočítává některé z aktivit RNDr. Marek Minárik, Ph.D., ředitel společnosti Genomac, a dodává, že jejich laboratoře již participovaly na pěti grantových projektech podpořených ministerstvem zdravotnictví. Jednalo se právě o výzkum v oblasti nádorových markerů nebo kardiovaskulárních chorob. „V nejbližších dnech budeme například prezentovat na mezinárodním fóru výsledky výzkumu genetických markerů predispozice vzniku karcinomu prostaty. Studie se účastnili nemocní s diagnostikovaným karcinomem prostaty, u nichž jsme zjišťovali určité vrozené genetické mutace. Zjistili jsme, že u vyšetřovaných osob se objevují některé kombinace zkoumaných mutací s větší pravděpodobností než u kontrolní skupiny. Nevýhodou tohoto výzkumu bylo, že jako kontrolní skupina nám posloužili pacienti s benigní hyperplazií prostaty. V budoucnu naše databáze umožní tento výzkum ještě zpřesnit, protože budeme nemocné s karcinomem prostaty porovnávat s daleko věrnějším vzorkem obecné populace,“ říká Marek Minárik. Dalším příkladem spolupráce s lékařskou vědou je zjišťování mutace genu CHEK 2 u žen s karcinomem prsu, který probíhal před časem v Masarykově onkologickém ústavu.

Zlepší prevenci i terapii

„Nejsme daleko od doby, kdy budeme moci testovaným lidem na základě jejich původu říci, k jakým chorobám mají větší predispozice a čeho se mají vyvarovat. A to jen proto, že jejich genetický profil je typický pro určité etnikum, u něhož se určité nemoci vyskytují častěji,“ říká Marek Minárik. Genetické testování lze využít nejen v prevenci, ale i při zvažování farmakoterapie. S příchodem moderní, ale velmi nákladné protinádorové terapie, která je však efektivní pouze u určité skupiny nemocných, u nichž jsou exprimovány specifické receptory, se stále častěji objevují snahy o „léčbu šitou na míru“. Odhalení nemocných, u nichž bude tato léčba účinná, by mohly pomoci právě genetické testy. Společnost Genomac se angažuje také v oblasti prenatální diagnostiky. Těhotným umožňuje společnost testy DNA pro zjištění dědičných onemocnění jako trombofilie, cystická fibróza, fenylketonurie, hemochromatóza a další.

Případným zájemcům o vyšetření genetického profilu, kteří dají souhlas s využitím jejich vzorku pro výzkumné účely, garantuje společnost Genomac maximální ochranu osobních údajů. Data, která laboratoř získá, nejsou podle jejích zástupců zneužitelná. „Databáze je anonymní, nejsou v ní údaje o konkrétních lidech,“ upozorňuje Marek Minárik.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana A1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené