Dlouhověkost rodičů předurčuje kardiovaskulární zdraví potomků
„Mortalita ze všech příčin byla nižší o 16 % za každou dekádu přežití rodiče nad 70 let věku“, uvedla Janice L. Atkinsová z University of Exeter Medical School v Anglii v on-line verzi časopisu Journal of American College of Cardiology.
"Pokud je nám známo, toto je největší studie, jež prokázala, že čím déle rodiče žijí, tím větší je pravděpodobnost, že jejich děti budou relativně zdravé i v šestém a sedmém deceniu," poznamenala Atkinsová.
"Dotaz na délku života rodičů by tak měl pomoci predikovat pravděpodobnost dlouhověkosti pacienta a riziko vzniku kardiovaskulárních a jiných onemocnění s cílem identifikovat pacienty s vyšším či nižším rizikem a dle toho k nim i přistupovat."
Zjistilo se, že lidé s dlouhověkými rodiči měli významně nižší výskyt onemocnění periferních cév, ischemické choroby srdeční, srdečního selhání, iktu, hypertenze, hypercholesterolémie a fibrilace síní.
Žádné významné asociace však nebyly nalezeny mezi dlouhověkostí rodičů a výskytem diabetu, karcinomu tlustého střeva/prsu/prostaty, chronické obstrukční plicní nemoci, astmatu, hypotyreózy nebo deprese.
„Tyto výsledky jsou však přínosné nejen pro pacienty s dlouhověkými rodiči, ale jsou dobrou zprávou i pro pacienty, jejichž rodiče žili kratší dobu“, tvrdí spoluautor studie Luke C. Pilling z University of Exeter. Podle něj totiž i pro tyto pacienty existuje mnoho možností, jak zlepšit svůj zdravotní stav v souladu se doporučeními lékařů – dostatek fyzické aktivity jako jsou např. pravidelné vycházky, stravování podle zásad zdravého životního stylu a nekouření. Poznatky potvrdily, že dobrý zdravotní stav rodičů byl přenositelný na potomky prostřednictvím modifikovatelných faktorů, které jsou již cíleně ovlivňovány, např. krevní tlak, cholesterolémie, index tělesné hmotnosti a pravděpodobnost vzniku závislosti na tabáku.
Aktuální studie navázala na předchozí zjištění z jiné starší studie z téže univerzity, která analyzovala celkem 75 000 pacientů U. K. Biobank. Tato studie ukázala, že jedinci s dlouhověkými rodiči měli větší pravděpodobnost, že budou mít protektivní varianty genů spojených s ischemickou chorobou srdeční, systolickým krevním tlakem, BMI, cholesterolémií a triglyceridémií, diabetem 1. typu, zánětlivými onemocněními střev a Alzheimerovou chorobou.
„Studie také naznačila možné nové cesty k prodloužení života - například zlepšení reparace DNA,“ řekl Pilling, který byl vedoucím autorem této dřívější studie. Analýza ukázala, že dlouhověkost rodičů byla spojena s vyšším vzděláním účastníků, vyššími příjmy, vyšší fyzickou aktivitou a nižší prevalencí kouření a obezity.
Zdroj: MT, J Am College of Cardiology