Přeskočit na obsah

Dlahování končetin po operačních výkonech u pacientů s diabetickou nohou – nová nadějná metoda

Skupina lékařů z Centra diabetologie IKEM v Praze představila na 52. diabetologických dnech novou metodu, vhodnou pro pacienty, kteří prodělali amputační nebo resekční výkony pro syndrom diabetické nohy (SDN). Tito pacienti vyžadují po dobu hojení a remodelace tkání zajištění důsledného odlehčení končetiny.

 

Přednášející MUDr. Robert Bém upozornil na to, že sériově vyráběné pomůcky jsou méně efektivní, proto jednou z cest jsou speciálně zhotovené kontaktní dlahy, které nyní na pracovišti v IKEM vyrábějí pro pacienty v časné fázi, už druhý nebo třetí pooperační den. Jsou vyráběny z polymerizujících pryskyřic, filcového, lepicího a punčochovitého materiálu. Podle typu a lokalizace výkonu jsou to pretibiální, dorzální L‑TCC nebo U‑dlahy. K výhodám patří rychlost výroby těchto dlah (20–30 minut), z nevýhod je to například komplikace tromboembolické nemoci, nejsou také určeny k chůzi a k jejich zhotovení je třeba vyškolit odborníky.

Podle sdělení MUDr. Béma je aplikace kontaktních dlah bezpečná, vede ke zkrácení doby hojení přibližně o pět týdnů a ke snížení počtu reamputací (více než trojnásobně), zejména u výkonů prováděných v oblasti metatarzů.

Po rozšíření souboru, na kterém byly dlahy poprvé používány a hodnocena jejich výtěžnost (zatím se jednalo o 43 nemocných hospitalizovaných pro syndrom diabetické nohy), by pracovníci IKEM rádi postoupili dál a pokusili se navrhnout, aby tato pomůcka byla hrazena například v rámci nového kódu a byla tak dostupná pro pacienty, kteří toto ošetření potřebují.

V rámci diskuse padl také dotaz, zda je kontraindikací ICHDK. Ve sledovaném souboru byl výskyt této komplikace v 80 procentech případů, za kontraindikaci ji tedy podle slov MUDr. Béma považovat nelze. Nejde o kontaktní fixaci, která obepíná celou nohu. Vše je stále pod kontrolou a vlastně ani edém není překážkou použití těchto dlah.

Prof. MUDr. Alexandra Jirkovská doplnila: „Důležité je především naučit se metodiku, která není složitá, zvládají ji i sestry pod dozorem lékaře. Chystají se workshopy na toto téma, které bychom rádi nabídli přes podiatrickou sekci pracovištím, která by se chtěla touto metodou zabývat. Byli bychom rádi, kdyby se rozšířila co nejdříve, ještě dříve, než budeme mít k dispozici otestovaných sto pacientů.“

Zdroj: www.dm2t.cz

Sdílejte článek

Doporučené