DISKUSNÍ FÓRUM
Ad Postgraduální vzdělávání kdysi a dnes
MT 7/2015, str. A5
Se zájmem jsem si přečetl v Medical Tribune z 21. dubna letošního roku článek prof. Pafka „Postgraduální vzdělávání kdysi a dnes“. V tomto článku polemizuje s prof. Andělem. Oba pány profesory velice dobře znám a obou si velice vážím. Avšak v této diskusi musím dát zcela a bez výhrad za pravdu prof. Pafkovi. Není třeba, abych jeho článek komentoval, protože se pod kteroukoli z vět, které byly otištěny, klidně podepíšu. Chtěl bych k tomu přidat svoji vlastní zkušenost. Když jsem byl členem výboru Evropské společnosti kardiothorakální chirurgie, často byl na pořadu jednání i systém vzdělávání lékařů v evropských zemích. Když jsem seznámil kolegy se systémem, který byl u nás, jednohlasně řekli, že je to nejlepší systém, o kterém kdy slyšeli, a že nám závidějí, že máme tak dobrý systém. Bohužel v porevolučním kvasu se projevila typická česká vlastnost, že se něco, co samozřejmě nebylo bez chyb a mohlo se zdokonalit, zlikvidovalo, aniž by za to byla dobře připravena náhrada. I z toho důvodu mi bylo velice líto mladých kolegů, kteří nevěděli, jakým způsobem se dopracují k nějaké kvalifikaci. Znovu zdůrazňuji, nechci rozebírat diskusi vzhledem k tomu, že zcela bezvýhradně souhlasím s tím, co řekl prof. Pafko. Karlovy univerzity si nesmírně vážím a jsem na ni pyšný, i když na druhou stranu mne mrzí, jaké místo zaujímá v ratingu světových univerzit. Nejsem si zcela jist, zda to, že univerzity převzaly postgraduální vzdělávání lékařů, povede ke zlepšení image Karlovy i dalších našich univerzit.
Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.,
přednosta Kardiocentra IKEM
Ad Využití transplantace stolice se bude dále rozšiřovat
MT 8/2015, str. C5
Zaujal mě tento článek prof. J. Beneše, doc. Z. Beneše a prim. O. Nyče, i když s mým oborem přímo nesouvisí. Dnes to může znít jako science fiction, ale je pravděpodobné, že se v nedaleké budoucnosti budeme setkávat s fekální transplantací nejen u chorob a poruch vyjmenovaných v článku, včetně např. deprese, ale i u kardiometabolické choroby, autoimunitních poruch a dokonce i u schizofrenie (1).
jv
Literatura: 1. Nemani K, Hosseini Ghomi R, McCormick B, Fan X. Schizophrenia and the gut‑brain axis. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2015 Jan 2;56:155–160
Zdroj: Medical Tribune