Přeskočit na obsah

Discovery Award 2015: Cenu získaly dvě vědecké práce

Na konci září v budově Karolina proběhlo slavnostní udílení cen Discovery Award za rok 2015. Do 5. ročníku se přihlásilo třináct vědeckých prací z oblasti medicíny a farmacie, hodnotící komise udělila cenu pouze dvěma. Odborníky zaujalo téma transplantace tkání produkujících inzulin a invazivní způsob léčby arteriální hypertenze.

 

Výroční ceny Discovery Award se udělují ve dvou kategoriích. V kategorii Inovativní klinické, diagnostické a preventivní přístupy získal letos cenu MUDr. Ján Rosa, Ph.D., z Centra pro hypertenzi III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze za studii PRAGUE‑15 [katetrizační radiofrekvenční renální denervace (RDN) jako nový způsob v léčbě arteriální hypertenze]. „Tato randomizovaná studie jasně ukázala možnosti invazivní léčby a její aplikace do klinické praxe znamená významnou úsporu finančních prostředků. Do budoucna budeme hledat i další uplatnění tohoto režimu mimo arteriální hypertenzi,“ uvedl MUDr. Ján Rosa, Ph.D.

Katetrizační radiofrekvenční renální denervace (RDN) představovala novou naději v léčbě arteriální hypertenze, zejména pro pacienty s těžkou rezistentní arteriální hypertenzí. Po pilotních projektech z roku 2011 s na první pohled impozantními výsledky se tato metoda rozšířila celosvětově, a v některých zemích začala být dokonce hrazena ze zdravotního pojištění. Studie PRAGUE‑15 je akademická, randomizovaná, klinická, multicentrická studie, která porovnávala efektivitu RDN u těžké farmakorerzistentní arteriální hypertenze s intenzifikovanou farmakologickou léčbou, konkrétně přidáním blokátoru mineralokortikoidních receptorů, spironolaktonu.

Ocenění v kategorii Základní výzkum v oblasti biomedicíny získal RNDr. Tomáš Koblas, Ph.D., z Centra experimentální medicíny Institutu klinické a experimentální medicíny za práci Reprogramming of Pancreatic Exocrine Cells AR42J Into Insulin‑producing Cells Using mRNAs for Pdx1, Ngn3, and MafA Transcription Factors. „Přeprogramování exokrinních buněk pankreatu k produkci inzulinu by potenciálně mohlo mít význam v léčbě diabetu,“ řekl RNDr. Tomáš Koblas, Ph.D. „Transplantace inzulin produkující tkáně představuje optimální možnost léčby diabetu závislého na inzulinu. Vzhledem k nedostatku lidských orgánových dárců je však tento způsob léčby málo dostupný. Alternativním zdrojem dostupným pro všechny pacienty by mohly být inzulin produkující buňky, získané řízenou přeměnou neendokrinních buněk pankreatu. V rámci předkládané publikace se nám podařilo ověřit možnost přeměny neendokrinních pankreatických buněk na buňky produkující inzulin. K tomuto účelu jsme využili inovativní technologii založenou na použití modifikovaných molekul syntetických mRNA, kódujících klíčové pankreatické transkripční faktory. Takto získané buňky byly schopné nejen produkovat inzulin, ale rovněž jej uvolňovat v závislosti na změně extracelulární koncentrace glukózy.“

Výroční cena Discovery Award je udělována společností Novartis výzkumníkům do 40 let, kteří se zasloužili o výjimečný posun na poli výzkumu v medicíně a farmacii. Soutěž je vyhlášena pro obor Biomedicína s důrazem na následující oblasti: Inovativní, diagnostické a preventivní přístupy a v kategorii Základní výzkum v oblasti biomedicíny.

Cena byla založena v zájmu podpory vědy a výzkumu v oblasti medicíny a farmacie. Společnost Novartis chce podpořit zejména mladou generaci výzkumníků a motivovat je k další práci v České republice. Hlavními kritérii při hodnocení jsou originalita, aplikovatelnost, společenský přínos a ekonomický dopad. Hodnotící komise má dvanáct členů a je složena z renomovaných odborníků, kteří působí dlouhodobě ve zdravotnictví. Více na www.discoveryaward.eu.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené