Digoxin zvyšuje riziko úmrtí u pacientů se srdečními poruchami
Digoxin se po staletí používá k léčbě některých onemocnění srdce. Z lékařské literatury ale plynou rozporuplné informace o tom, zda a nakolik může tento lék zvyšovat riziko úmrtí u pacientů s atriální fibrilací nebo kongestivním srdečním selháním. Nejnovější metaanalýza vědců z Univerzity J. W. Goetha z Frankfurtu nad Mohanem publikovaná v European Heart Journal dochází k závěru, že především u pacientů s atriální fibrilací je toto riziko významné. Tým vedený Hansem Hohnloserem využil pro metaanalýzu celkem devatenáct studií provedených v letech 1993 až 2014. Tyto studie zahrnovaly celkem 326 426 pacientů, z toho 235 047 pacientů s atriální fibrilací a 91 379 s kongestivním srdečním selháním. Při porovnání pacientů léčených digoxinem s pacienty, kteří tento lék neužívali, byla úmrtnost vyšší o 29 % u pacientů s atriální fibrilací a o 14 % u pacientů s kongestivním srdečním selháním.
Problémy při užívání digoxinu vyplývají kromě jiného i z obtížně určitelného optimálního dávkování. Pokud jsou koncentrace digoxinu nad optimálními hodnotami, narůstá riziko úmrtí. Správné dávkování lze určit jen rozborem krve.
Autoři metaanalýzy píší, že doporučení pro léčbu digoxinem tak, jak je stanoví například European Society of Cardiology, odvozují předpokládané přínosy léčby digoxinem na základě velmi neuspokojivých dat. Hohnloser a jeho spolupracovníci volají po randomizované kontrolované studii, která by sledovala efekty léčby digoxinem. Podle jejich názoru je nutné až do získání dat z takových studií přistupovat k léčbě digoxinem s nejvyšší opatrností, zvláště pokud se jedná o pacienty s atriální fibrilací. Léčba by měla být kontrolována monitorováním koncentrací léku v krevní plazmě pacientů.
„Můj osobní pocit je, že digoxin – především jako lék na atriální fibrilace – má svůj zenit za sebou. Ale to se teprve musí prokázat ve správně organizovaných studiích,“ říká Hans Hohnloser.
Autoři studie také poukazují na možné nežádoucí interakce digoxinu s jinými léky. Demonstrují je na příkladu zkoušek dronedaronu při léčbě pacientů s atriální fibrilací, které musely být předčasně ukončeny, protože při užívání tohoto léku významně stoupal počet úmrtí. V jedenácti ze třinácti případů úmrtí užívali pacienti kromě dronedaronu také digoxin. Podle Hohnlosera interakce digoxinu a dronedaronu zasahují do transportního systému využívajícího P‑glykoprotein, což má za následek snížení transportu digoxinu z buněk a v důsledku toho zvýšení koncentrací digoxinu v organismu nad optimální hodnoty.
Zdroj: Medical Tribune