Dialyzační středisko v Uherském Brodě nabízí kvalitní nefrologickou péči už deset let
Uherský Brod a Luhačovice jsou dvě města, která 30. září spojilo jedno společné téma – péče o nefrologického pacienta. Nejdříve proběhlo bilancování desetiletého provozu Dialyzačního střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v Uherském Brodě, na něž navázal 4. partnerský den České nefrologické společnosti v Luhačovicích. Jeho hlavním námětem byla komplexní péče o nefrologického pacienta v regionálním středisku. Obě akce ukázaly, že i menší dialyzační centrum má své místo v systému zdravotní péče a že nejen špičkové vybavení, ale i erudice lékařů a přístup zdravotníků k nemocným mohou zásadně přispět ke zvýšení kvality života pacientů s onemocněním ledvin.
Víc než vzdálenost hraje roli kvalita péče
Dialyzační středisko sídlící v Městské nemocnici s poliklinikou v Uherském Brodě patří k nejúspěšnějším pracovištím svého druhu v České republice. O tom, že se o své pacienty vzorně stará, svědčí vysoké procento jak peritoneálních dialýz, tak pacientů zařazených na čekací listinu, a v neposlední řadě i stále se zvyšující počet hemodialyzovaných nemocných. Středisko se také může pochlubit pacienty, kterým již byla ledvina úspěšně transplantována. Cesta k těmto výsledkům rozhodně nebyla snadná. Už odpověď na otázku, zda v Uherském Brodě vybudovat dialyzační středisko, nebyla jednoznačná. „Mám‑li říci, co nás vedlo ke zřízení této dialýzy, musím naprosto otevřeně přiznat, že impulsy vzešly od vedení města a místních podniků. Naše společnost reagovala na to, že si tento sebevědomý region, jakým Uherskobrodsko bezesporu je, řekl o službu tohoto typu. Pracoviště prošlo těžkými začátky a začínalo s velmi malým počtem pacientů. Nemocní byli zvyklí na služby poskytované v Uherském Hradišti a ve Zlíně, což se podařilo změnit. V současnosti dojíždí třikrát týdně na klasickou hemodialýzu 36 pacientů. Někteří na vlastní žádost i ze vzdálenějších koutů regionu. Dnes je jasné, že se středisko dočkalo naplnění, a to nejen početního, ale i kvalitou poskytované péče a spokojeností pacientů. Pro mne je velmi cenné, že hlavním důvodem, proč nemocní docházejí na zdejší pracoviště, není jen prostý fakt, že to mají blíže. Důvodem je, že mají zájem o kvalitní péči, kterou jim zde nabízíme. Tedy nejmodernější vybavení, významnou podporu transplantačních programů, metodu peritoneální dialýzy a v neposlední řadě i přístup lékařů a ošetřujícího personálu. To je myslím jasný signál, že toto středisko funguje opravdu dobře,“ řekl ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek.
Počet pacientů zařazených na čekací listinu převyšuje republikový průměr
Vedoucí lékařka dialyzačního střediska v Uherském Brodě MUDr. Markéta Kratochvilová vyzdvihla význam spolupráce s nefrologickou ambulancí Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, která zpočátku zajišťovala pacienty pro zdejší středisko. „V posledních třech letech je již hlavním zdrojem hemodialyzovaných pacientů naše nefrologická ambulance. Od roku 2012 jsme zahájili peritoneální program, podařilo se nám vhodné pacienty z hemodialýzy na tuto metodu převést a poslední dva roky je již peritoneální dialýza zahajována také primárně u ambulantních pacientů se selháním ledvin, kteří si tuto náhradu funkce ledviny vybrali. Daří se i transplantačnímu programu. Připravili jsme a předali k transplantaci do CKTCH v Brně šest pacientů z čekací listiny a tři odeslali k transplantaci ze žijícího dárce do IKEM v rámci párové výměny u pacientů s inkompatibilitou v krevní skupině. Poslední transplantací je letošní kombinovaná transplantace ledviny a aorty realizovaná opět v pražském IKEM. Relativně velký počet transplantovaných pacientů a nemocných převedených na peritoneální dialýzu nám snižuje počet dialyzovaných, ale jejich počet pro nás není primárním cílem,“ dodala MUDr. Kratochvilová.
Za celou dobu existence střediska provedli lékaři a sestry takřka 30 000 hemodialýz. V roce 2013 bylo 24 procent pacientů zařazeno na čekací listinu, což je vysoko nad celostátním průměrem. Po sérii úspěšných transplantací počet pacientů na čekací listině poklesl, ale v letošním roce opět podíl pacientů na čekací listině dosahuje více než 20 procent, důraz je kladen na preemptivní zařazování pacientů. Středisko připravuje semináře, na kterých jsou praktičtí lékaři upozorněni na důležitá fakta a nálezy, se kterými by měli být pacienti odesláni do nefrologické ambulance, čímž se daří zvyšovat včasný záchyt závažných onemocnění ledvin. Úspěšně spolupracuje i s lékaři jiných specializací. Cílem do budoucna je rozšířit počet lůžek, aby se pacienti vyhnuli nočním směnám, podpora transplantací i peritoneální dialýzy.
Přední čeští nefrologové jednali v Luhačovicích
Na setkání v Uherském Brodě navazoval partnerský den České nefrologické společnosti pořádaný Aesculap Akademií v Luhačovicích. V programu zaznělo několik zajímavých přednášek. Prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN v Praze, se věnoval otázce, zda potřebujeme renální biopsii pro diagnózu glomerulopatií. MUDr. Erika Kačerová z revmatologické ambulance ve svém sdělení na několika kasuistikách dokumentovala mezioborovou spolupráci lékařů s nefrologickou ambulancí. Jak uvedla, tato spolupráce je pro všechny specializace cenná a posunuje diferenciální diagnostiku kupředu. Další přednášející, MUDr. Alena Paříková, Ph.D., z Kliniky nefrologie IKEM, prezentovala sdělení o peritoneální dialýze. Zmínila, že většina pacientů nemá pro tuto metodu žádné medicínské kontraindikace a nemocní by měli být s touto možností dialýzy seznámeni. Při správné edukaci mohou být peritoneálně dialyzováni i hraniční pacienti. Současný trend je takový, že peritoneální dialýza by měla být zvažována jako metoda první volby, která poskytuje lepší krátkodobé přežití a je také vhodnou metodou před transplantací nebo transferem na hemodialýzu. Prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., z téhož pracoviště přiblížil posluchačům úspěšný program transplantace ledvin při inkompatibilitě v krevní skupině. Podobně MUDr. Soňa Štěpánková shrnula výsledky transplantací CKTCH Brno a přednášku doplnila i kasuistikami některých transplantovaných pacientů. Závěr odborného programu patřil MUDr. Karlu Malíkovi z interní ambulance v Luhačovicích, který srovnal interní lékařství včera a dnes. Jak v Uherském Brodě, tak v Luhačovicích byl několikrát zmíněn přínos MUDr. Kratochvilové k rozvoji uherskobrodského dialyzačního centra. Sama paní doktorka pak nezapomněla poděkovat všem pacientům, personálu, spolupracovníkům, nemocnicím a transplantačním centrům, kteří se na péči o nefrologické pacienty společně podílejí.
Zdroj: