Diagnostikovaný počet depresí se nesnížil
Nesnížil se díky dokonalejším lékům počet pacientů?
Diagnostikovaný počet depresí se rozhodně nesnížil a díky lepším diagnostickým metodám se vlastně zvyšuje, protože objevujeme i příznaky, které by dříve zůstaly nepovšimnuty. I nadále platí, že deprese se poprvé objevuje většinou mezi pětadvacátým a třicátým rokem. Díky dokonalejším lékům ale máme menší počet opakovaných epizod. Deprese léčíme kratší dobu a léčba probíhá s menším množstvím nežádoucích účinků. Nadále tedy platí, že depresivní poruchy se vyskytují u 10 až 15 procent žen a 5 až 10 procent mužů?
Je to přibližný odhad. Výsledky studií ukazují, že jednoroční incidence, tedy riziko, že dospělý člověk, sledovaný pravidelně celý rok, dostane nějakou formu deprese, se odhaduje také na deset procent. Jinými slovy: každý rok máme přibližně desetiprocentní riziko, že dostaneme nějakou formu deprese.Tomu nerozumím. Počet depresí podle vás neklesá ani se výrazně nezvyšuje. Jak tedy došla Světová zdravotnická organizace (WHO) k závěru, že se deprese do roku 2015 posune na 1. až 2. místo mezi příčinami nemocnosti?
Odborníci WHO předpokládají, že do té doby některé nemoci částečně vymizejí nebo se zmenší jejich počet – patří sem nejen infekční, ale třeba i nádorová onemocnění. Neznamená to tedy, že počet depresí stoupne, ale spíš jen to, že se změní struktura dosavadních nemocí. Prevence deprese, která by zamezila tomu, aby nemoc propukla, je zatím bohužel v nedohlednu.Snížila nová antidepresiva počet sebevražd?
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 33/2006, strana 20
Zdroj: