Přeskočit na obsah

Diagnostické přístroje, výživa a jídelníčky – je zde spojitost?

Všichni, kdo léčí a plánují zdravotní péči, vědí ze zkušenosti i statistik, že nejlepším ovlivněním těchto onemocnění je primární i sekundární prevence a především zvýšení motivace pacienta/klienta tak, aby se staral víc sám o sebe a byl také lépe motivován k tomuto přístupu, aby znal a kontroloval svoje klíčové zdravotní parametry a s pomocí terapeutů a poradenských center udržoval svoje zdraví aktivně a pravidelně.

Statistiky moderní medicíny a plátci zdravotní péče registrují prudký nárůst výskytu civilizačních chorob, zejména chorob srdečně cévního systému, obezity a diabetu 2. typu s očekávaným devastujícím finančním efektem na zdravotní systémy vyspělých zemí.

Standardní lékařský přístup s časovou limitací (průměrně 5 až 11 minut na pacienta podle statistik v ordinacích evropských specialistů) a stále náročnější péče o chronické pacienty nemůže i při dobré vůli pokrýt individualizovanou aktivní prevenci civilizačních chorob. Je velmi obtížné řešit tuto situaci, když ani úzce pojatý klasický fitness přístup nevede často k výsledku (přibližně jen třetina klientů nově zahajujících čtyř‑ až osmitýdenní kondiční/ fitness program tento program také dokončí).

Tyto statistiky z fitness center jsou jasné a zarážející – mnoho nových klientů zejména středního věku odpadá, protože nemají rychlé výsledky, často nerozumějí fitness parametrům používaným právě v těchto nejrozšířenějších cvičebních zařízeních, také nemají vztah k typům cvičení či nástrojové technologii („je to jen pro mladé lidi“).

Diagnostika složení těla se stala zejména v posledních deseti letech obecně známou zejména přes slovo BODYSTAT. Bioimpedanční metodou měření získáme výsledky nejen složení těla, ale v softwaru můžeme pracovat i se všemi wellness a parametry takzvaného aktivního zdraví. Srozumitelnou a názornou formou tedy můžeme klientovi předat jak výsledky, tak reálně s terapeutem řešit stanovené cíle.

Vrcholný model anglické firmy Bodystat – 50 frekvenční nová bioimpedanční spektroskopie MultiScan 5000 umožňuje stanovit korektně kromě řady nových technických parametrů nyní i parametr kosterní svalové hmoty, klíčového parametru například pro výzkum sarkopenie – úbytku svalové hmoty, tohoto „prokletí moderní doby“.

Nový Fitness kvocient představil ve své přednášce přední britský specialista na bioengineering, dr. Malcolm Ellis (MIE Medical Research Ltd., Leeds). Tento nový koncept řeší velmi originálně a zcela inovativně otázku, jak korektně a přitom atraktivně pro klienta zjistit úroveň jeho kondiční zdatnosti sadou nově koncipovaných balančních a silově vytrvalostních testů prováděných na speciální tenzometrické plošině. Umožňuje analogicky jako při testování IQ stanovit nově individuální klientův FQ – fitness kvocient pro daný věk i pohlaví, který byl odvozen z testování více než 36 000 klientů. Systém je přitažlivý pro klienty, a to od dětí přes sportovce až po starší jedince, a ukazuje jim již velmi malé odchylky ve výsledcích jak jednotlivých testů, tak komplexního ukazatele FQ. Přesně a velmi citlivě zachycuje vývoj trendů během kondiční zátěže, tím silněji motivuje klienta k absolvování celého kondičně terapeutického programu.

Prezentace diagnostického systému FitTest a celého originálního konceptu hodnocení FQ byla určitě jedním z vrcholů kongresu.

Expertní nutriční software NutriPro

Výživa tvoří 60 až 80 % výsledku při redukci nadváhy a zvyšování kondiční zdatnosti. Nový týmově vyvinutý expertní nutriční software NutriPro nabízí vyhodnocení stravování klienta/pacienta a tvorbu jídelníčků podle doporučení odborných společností i individualizovaně na míru v programu skutečně moderní úrovně spolu se sledováním všech klíčových parametrů zdravotního stavu současně se sadou nejdůležitějších nutrientů v jedné kartě klienta. Moderní správa dat a komunikace klienta s poradcem je samozřejmou součástí nového programu, který při svém představení na kongresu nesporně zaujal a nabídl nové možnosti řešení nutriční problematiky na aktuální úrovni.

A zmíněná spojitost diagnostiky s výživou? Nutriční software týmově vyvinula a zmíněné technologie zastupuje zde v České republice jediná firma – Fitsport‑ ‑komplex s.r.o. Jeden z hlavních sponzorů kongresu ČSTL 2013 nabízí ke všem technologiím jak individuální zaškolení, tak i speciální školení pro skupiny, stejně jako pružnou technickou podporu. Nabízí komplexní řešení diagnostiky i nutriční problematiky jak pro špičkové odborníky v oboru, tak pro ordinace řady medicínských oborů a wellness specialisty.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené