Přeskočit na obsah

Diabetologie a sw analýza si rozumějí

Hotel Darovanský dvůr přivítal v první polovině září účastníky konference „Technologie v diabetologii“, jejíž součástí bylo i satelitní symposium společnosti Medtronic. Toto odborné setkání bylo věnováno aktuálním pokrokům v léčbě diabetu 1. typu a byl zde mj. představen i nový expertní software pro vyhodnocování dat Carelink Pro.

Na symposiu vystoupil doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z III . interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, jenž se nejprve zabýval otázkou, proč je v diabetologii tolik potřebná co nejkvalitnější softwarová analýza. „Kombinace různých zdrojů dat pro analýzu situace u konkrétního pacienta nám může poskytnout řadu výhod v úsilí dosáhnout kompenzace onemocnění,“ srovnává dřívější možnosti s těmi současnými: „Dříve k nám data přicházela jen ve formě pacientského deníčku, na němž mnohdy byly vidět krvavé otisky prstů a který vykazoval menší či větší stupeň nepřehlednosti a nadbytečných nebo nedostatečných informací. Interpretace takového deníku je pro mě dnes už téměř nepředstavitelná. Vedení deníku sice pacientům stále doporučuji, ale spíše pro jejich než pro moji potřebu.“ Při možnosti nahrání výsledků selfmonitoringu z osobního glukometru přímo do počítače dostávají lékaři od pečlivějšího pacienta přehlednou tabulku se třemi až čtyřmi hodnotami glykémie za den, které je možné graficky znázornit.

Potřeba efektivního integrujícího softwaru

Při použití expertního softwaru Carelink Pro získá po stažení dat z běžného glukometru lékař základní přehled o situaci u konkrétního pacienta. Hodnoty glykémie za určité období jsou graficky zpracované, jejich kolísání je viditelné na první pohled. Se záznamem je možné dále pracovat, označit si například jen poslední týden, spočítat průměrnou glykémii, její střední hodnotu i směrodatnou odchylku, která popisuje variabilitu hodnot. Tímto způsobem je možné získat, s využitím dat pouze z osobního glukometru, základní popis kompenzace pacienta. V dnešní době však mají lékaři k dispozici řadu nových technologií, jako je kontinuální monitoring nebo inzulinová pumpa, které mají paměť zachycující veškerou jejich činnost. „Získáváme tak data o bolusech, bazálních dávkách nebo využití kalkulátorů bolusů. Víme tak přesně, kdy a jaké množství inzulinu bylo pacientovi podáno a jakým způsobem, zda to proběhlo jednorázově nebo rozloženě, kolik bolusů bylo podáno během dne. Z analýzy také vyčteme, zda se jednalo o aplikaci spojenou s jídlem,“ uvádí M. Prázný a dodává, že z kontinuálního senzoru lze získat informace o glykémii v pětiminutových intervalech: „To nám znázorní, kdy má pacient vyrovnané hodnoty a kdy naopak koncentrace glukózy osciluje. Tato čísla navíc samozřejmě můžeme korelovat s klinickými údaji. Vzhledem k tomu, že máme nové technologie sledování pacienta, a tím pádem i mnohonásobně více dat, vyvstává potřeba efektivního softwaru, který by dovedl všechny tyto informace integrovat, a poskytnout nám tak ucelený pohled v přehledné formě,“ vysvětluje M. Prázný.

Glykovaný hemoglobin už nestačí

Po dlouhou dobu se kromě prostých hodnot glykémie užíval jako prakticky jediný souborný ukazatel diabetu glykovaný hemoglobin. To už však v dnešní době podle M. Prázného nestačí. Potřebujeme informace o počtu hypoglykémií, zajímá nás, zda dochází k posthypoglykemickým vzestupům nebo jaké jsou hodnoty postprandiální glykémie. Zjišťujeme rovněž, jak pacient pracuje s dávkováním inzulinu, jak reaguje na fyzickou aktivitu nebo zátěžové situace, a v neposlední řadě analyzujeme glykemickou variabilitu. Přestože úplně přesně nevíme, jak souvisí s komplikacemi, je jasné, že vyšší glykemická variabilita přináší prakticky vždy zvýšené riziko hypoglykémií. „Pokud léčíme pacienta, jenž využívá kalkulátor Bolus Wizard, tak se k nám dostanou data o množství sacharidů a o čase, kdy je snědl. Také aplikace senzoru nám přináší nové, cenné údaje. Ty sice můžeme s pacientem konzultovat přímo během rozhovoru při kontrole, je to však časově náročné a navíc může pacient zpětně řadu informací zapomenout nebo zkreslit. Během jediného sezení s pacientem v běžné praxi nemáme dostatek času na podrobný rozbor třeba čtrnáctidenního záznamu. I tuto práci však zvládne udělat Carelink Pro za nás, pokud pacient potřebné údaje zaznamenává průběžně,“ říká M. Prázný.

Carelink Pro totiž integruje mnoho různých dat do několika přehledných tabulek, které si lze snadno prohlédnout. Základním rozhraním je „dashboard summary“, kde je možné nalézt informace o glykémii, aktivním inzulinu, kompenzaci kolem jídla a základní shrnutí. Systém graficky přehledně a barevně rozlišuje jednotlivé epizody. Hyperglykémie je vyvedena žlutě, hypoglykémie červeně – čím sytější je barva, tím je situace závažnější, sytost závisí na četnosti výskytu události. Novinkou je zelená křivka koncentrace aktivního inzulinu (insulin on board), tedy toho, který ovlivňuje aktuální glykémii pacienta.

Potenciál softwaru lze využít naplno, pokud pacient používá Bolus Wizard. Doba, od níž se použije bolusový kalkulátor, je jasně stanovená, pacient zadá informace o sacharidech a v přesně definovaném odstupu od aplikace inzulinu a zadání sacharidů se stanovuje vývoj glykémie, tedy postprandiální vzestup následovaný pozdějším poklesem. „Výsledek má terapeutickou implikaci, na jeho základě můžeme doporučit jiné dávkování nebo odstup. Validita informací je však samozřejmě ovlivněna compliance pacienta a tím, zda používá Bolus Wizard správně,“ upozorňuje M. Prázný.

Statistika průměrné hodnoty glykémie

Další aplikací softwaru Carelink Pro je statistika průměrné hodnoty glykémie ze selfmonitoringu a z kontinuálního senzoru. Pacientovi lze díky tomu snadno ukázat, jaký glykovaný hemoglobin by asi odpovídal jeho průměrné hodnotě glykémie, čímž je mu hodnota glykovaného hemoglobinu přiblížena. Nespornou výhodou tohoto softwaru je rozhraní, které zobrazuje výskyt opakujících se vzorců v glykemických profilech. Může se jednat o noční hypoglykémie nebo například hypoglykémie po cvičení. Snadno je tak možné sledovat, zda převládají hyperglykemické nebo hypoglykemické vzorce. Systém rovněž nabízí přehled celkové denní dávky inzulinu, poměru bolusové dávky vůči dávce bazální, který by měl být přibližně 1 : 1, anebo kolik bolusů je denně aplikováno.

Poslední souhrnná obrazovka pak ukazuje přehled jednotlivých epizod a sledovaných událostí, ať už hyper‑ či hypoglykemického charakteru. Tyto situace nenastávají bez příčiny. Pomocí softwaru Carelink Pro je možné odhadnout, jaké vlastnosti jednotlivé epizody spojují. „Systém kupříkladu rozpozná, v kolika procentech případů předchází hypoglykémie epizody hyperglykémií nebo že se před epizodami podává bolus pomocí Bolus Wizard. Tyto události systém popíše a navrhne možnost řešení, například úpravu nastavení citlivosti k inzulinu, změnu nastavení Bolus Wizard, lepší edukaci pacienta ve smyslu zvládání hyperglykémií nebo efektivnějšího počítání cukrů. Tím nechci říct, že bychom dosud pacienty nepoučovali, ale s pomocí systému Carelink Pro se na to můžeme více zaměřit u rizikových jedinců,“ míní M. Prázný.

Carelink Pro se tak dnes řadí k expertním softwarům – provede analýzu, pomůže vyhledat rizikové situace a objasnit, za jakých okolností k nim dochází, a navrhne řešení. „To je velmi důležité a šetří to čas při nalézaní základních problémů. Můžeme si tak být jistí, že od nás pacient dostává skutečně validní rady, jak zacházet se svým diabetem,“ uzavírá M. Prázný.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené