Diabetologické dny se stávají mezinárodní akcí
Odborný program byl tradičně směsicí vědeckých sdělení i praktických přednášek s klinickými dopady, takže každý z účastníků si mohl vybrat, co ho zajímá. K významu kongresu přispívá i fakt, že nemalá část příspěvků již byla nebo bude prezentována na mezinárodním fóru. Také po personální stránce byl výběr vyvážený, za řečnickým pultem se postupně vystřídali jak odborníci s mezinárodním renomé, tak mladí lékaři, kteří o toto uznání teprve usilují. Po loňském úspěchu byly do sobotního programu opět zařazeny přednášky s postgraduální tematikou, které ocenili zejména lékaři z terénní praxe. Sdělení byla totiž koncipována tak, že posluchače seznámila s novými trendy v dané problematice a zároveň uvedla souvislosti, které z nich vyplývají pro každodenní praxi. Podle prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc., předsedy České diabetologické společnosti ČLS JeP (ČDS), je právě tento praktický aspekt velmi důležitý, neboť bez něj by mnoho nových poznatků zůstalo pouze v teoretické úrovni v podobě výsledků nejnovějších studií. Aby z nich však měli pacienti užitek, je třeba je zapracovat do odborných doporučení a zavést do nejširší praxe. „Nejvíce se mi v tomto bloku líbila přednáška MUDr. Reného Pospíšila, předsedy Občanského sdružení ambulantních diabetologů, která se věnovala ekonomice a využití informačních technologií pro racionální provoz diabetologické ambulance. Myslím, že správný náhled na využití informačních technologií v diabetologické ambulanci je základním předpokladem, aby racionálně a efektivně fungovala. Velkou pozornost vzbudila také přednáška významného zahraničního odborníka, prof. Michaela Rodena z vídeňské univerzity, ve které dokumentoval zmíněný přístup propojující svět výzkumu s každodenní praxí. Na příkladu metabolismu mitochondrií dokumentoval dopady, jaké mohou mít subcelulární pochody na celý organismus,“ říká prof. Kvapil a dodává, že tato přednáška byla součástí nového trendu, který vyjadřuje snahu organizátorů posunout charakter kongresu od čistě národního k mezinárodnímu. Proto bylo do programu zařazeno i několik prací, které vznikly ve spolupráci našich a západoevropských či amerických pracovišť. Pozvání organizátorů přijal například i MUDr. Pavel Hamet pracující v kanadském Montrealu, který se věnuje imunogenetice. „V tom, že mnoho našich mladých lékařů odjíždí nabrat zkušenosti do zahraničí nebo prostřednictvím svých pracovišť navazují spolupráci se zahraničními pracovišti, vidím signál příznivé budoucnosti české diabetologie,“ zamýšlí se prof. Kvapil.
Moderní technologie a lidský přístup
Mnohé účastníky kongresu také zaujala vyzvaná Syllabova přednáška, v níž doc. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D., z I. interní kliniky FN Plzeň názorně demonstroval význam moderních technologií pro léčbu pacientů s diabetem. „Ať chceme či ne, různé technologie do moderní medicíny pronikají ve stále větší míře. Je však třeba snažit se zachovat lidský rozměr medicíny, i když bez moderních technologií by naše snažení bylo výrazně limitováno. Vedle množství různých intervencí máme totiž v diabetologii k dispozici celou řadu parametrů, které kvantifikují úroveň naší péče o pacienta. Díky tomu máme zpětnou vazbu o účinnosti naší léčby a rozdílech u jednotlivých terapeutických postupů,“ komentuje Syllabovu přednášku prof. Kvapil.
Součástí diabetologických dnů byla i sesterská sekce, která měla vysokou návštěvnost, jež v některých chvílích převyšovala i počet posluchačů v hlavním sále. „Jsem rád, že se odborné sesterské příspěvky setkaly s takovým zájmem, protože činnost sester je nedílnou součástí péče o diabetika,“ říká prof. Kvapil.
Ke kongresu neodmyslitelně patří také odborná presymposia sponzorovaná jednotlivými farmaceutickými firmami. Podle ohlasů účastníků se zdá, že se organizátorům podařilo udržet určitou rovnováhu mezi prezentací některých firemních produktů a objektivitou, kterou zaručovali především vyzvaní řečníci z řad významných českých i zahraničních diabetologů. Zájem posluchačů vyvolávají tyto přednášky díky svému postgraduálnímu charakteru. Je to také zároveň možnost, jak našim lékařům přinést ty nejnovější informace prezentované na zahraničních fórech. Příkladem může být symposium věnované perorální léčbě diabetu 2. typu pomocí incretinů. Dalšímu zajímavému presymposiu (firmy Medicom International) je věnován samostatný článek na následující stránce.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 14/2007, strana A9
Zdroj: