Diabetologické dny nabídly špičkový program
Tak jako mají kardiologové spojen začátek května s pořádáním výročního sjezdu jejich odborné společnosti, rezervují si diabetologové každoročně volno v druhé polovině dubna pro návštěvu diabetologických dnů v Luhačovicích. Letos se konalo toto největší tuzemské setkání odborníků věnujících se péči o diabetiky 14. až 16. dubna, tedy o týden dříve než obvykle, nicméně místo setkání zůstalo - účastníky opět přivítal městský dům kultury Elektra v Luhačovicích. O stručné hodnocení kongresu MT požádala prof. MUDr. Terezii Pelikánovou, DrSc., předsedkyni České diabetologické společnosti ČLS JEP.
* Debaty o protikorupčních opatřeních ve zdravotnictví, jichž jsme poslední dobou svědky, se týkaly mimo jiné i podpory účasti lékařů na odborných akcích farmaceutickými firmami. Jak ve světle výrazného omezení této podpory hodnotíte zájem o letošní ročník ze strany odborné veřejnosti?
Letos jsme pořádali již 47. diabetologické dny v Luhačovicích. Kromě téměř půlstoletí trvající tradice, kdy se v tomto lázeňském prostředí setkáváme a diskutujeme o odborných novinkách a výsledcích vlastních vědeckých prací, je pozoruhodný i fakt, že i po rozdělení Československa na dvě samostatné republiky je kongres zaštiťovaný a pořádaný oběma národními odbornými společnostmi, jak Českou diabetologickou společností ČLS JEP, tak Slovenskou diabetologickou společností. S tím samozřejmě souvisí i poměrně početná návštěva slovenských kolegů na tomto kongresu. Jsem velmi ráda, že i letošní čísla potvrzují vzestupný trend návštěvnosti patrný v posledních letech, a to navzdory ekonomické krizi a menší možnosti farmaceutických firem podporovat účast lékařů na kongresu.
Celkově se kongresu účastnilo přes 1 100 návštěvníků, počet lékařů nepatrně převyšující 600 je sice obdobný jako loni, ale jsem velmi ráda, že Luhačovice letos navštívilo téměř 340 sester, což je asi o sto více v porovnání s rokem 2010. Ty se mohly účastnit jak vlastního odborného programu kongresu, tak pracovního dne sekce sester ČDS. To jen ilustruje fakt, že význam diabetologických sester roste jak v rovině odborné, tak společenské. Není třeba zdůrazňovat, že diabetologická sestra je nepostradatelnou součástí odborného týmu pečujícího o nemocného s diabetem.
* A jak hodnotíte kongres po stránce organizační i odborné?
Na účastníky kongresu čekalo více než 50 odborných prezentací, včetně dvou vyzvaných, které bývají obvykle zařazovány na úvod kongresu. První z nich byla slavnostní Syllabova přednáška, o niž letos výbor České diabetologické společnosti požádal prof. Martina Haluzíka, který ji nazval Diabetes a tuková tkáň: o myších a lidech. Druhou slavnostní přednášku s názvem Prevention of Type 2 diabetes mellitus - science and practice přednesl prof. dr. med. habil. Peter Schwarz z Department for Prevention and Care univerzitní nemocnice Carla Gustava Cara v Drážďanech. Již název přednášky napovídá, že se prof. Schwarz zaměřil na prezentaci strategie a praktických rad, jak prosadit provádění opatření vedoucích k prevenci diabetu na celospolečenské úrovni. Hovořil o krocích, jež se na tomto poli dějí v rámci Evropské unie a v Německu.
V průběhu zahajovacího bloku proběhlo také udělování cen za nejlepší knihu a práce otištěné v odborných časopisech v loňském roce. Česká diabetologická společnost takto ocenila monografii prof. Štěpána Svačiny nazvanou Poruchy metabolismu a výživy. Cenu Jaroslava Páva za orginální článek získala Kateřina Šimůnková za článek, který vyšel v časopisu Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology; cenu pro autora do 40 let věku získal Robert Bém za práci otištěnou v Diabetes Care. Ráda bych při této příležitosti zmínila také práci autorského kolektivu z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR pod vedením Jana Kopeckého, jež vyšla v loňském roce v jednom z nejprestižnějších časopisů v našem oboru - Diabetes. První autor této práce není členem České diabetologické společnosti, a tak jsme ji oficiálně do hodnocení nemohli zařadit, nicméně výbor České diabetologické společnosti ji pokládá za velký úspěch české diabetologie.
Za zmínku stojí i fakt, že během kongresu se pokřtilo také šest nových monografií majících vztah k problematice diabetu; šlo o knihy Martina Frieda Bariatrická a metabolická chirurgie - nové postupy v léčbě obezity a metabolických poruch; Jindřišky Perušičové Diabetes mellitus 2. typu - léčba hyperglykémie, dyslipidémie, hypertenze; Milana Kvapila Diabetologie 2011; Alexandry Jirkovské Praktická podiatrie; Petra Boučka Diabetická nefropatie a také již 5. vydání Praktické diabetologie autorů Pelikánová a Bartoš. Během roku přibudou určitě ještě další monografie, takže příští rok budeme mít při rozhodování o cenách rozhodně z čeho vybírat a je to také další z důkazů vzrůstajícího zájmu o náš obor. Kromě ústních sdělení bylo do programu kongresu zařazeno rovněž 45 posterů, z nichž byly oceněny prezentace Jana Škrhy jr., týkající se vyšetřovacích metod pacientů s cévním postižením, dále experimentální práce Vladimíra Kůse s názvem Kombinované působení n-3 polynenasycených mastných kyselin a thiazolidindionů v prevenci inzulinové rezistence a obezity u myší a jako třetí byl hodnocen poster Jany Urbanové, který prezentoval kasuistický nález ostrůvkových autoprotilátek u pacienta s molekulárně geneticky diagnostikovaným MODY diabetem.
* Již několik let je zvykem věnovat poslední den kongresu edukačním přednáškám, které se tematicky dotýkají problematiky diabetu. Také letos jste zvolili podobný model
Tentokrát jsme vybrali do sobotních postgraduálních bloků téma očkování, antikoagulační a antiagregační léčby, srdečního selhání u diabetiků, diferenciální diagnostiky demencí včetně Alzheimerovy choroby, problematiky nealkoholické jaterní steatózy a poruch štítné žlázy. Je třeba si uvědomit, že nemocní s diabetem mají celou řadu komplikací, a proto se snažíme rozšířit program kongresu také o tyto edukační přednášky. Na druhou stranu se zdá, že sobotní termín je trochu nešťastný, protože mnoho lidí přijíždí do Luhačovic již ve středu odpoledne na presymposia. Mnozí si pak nemohou dovolit věnovat kongresu celé čtyři dny. Je otázkou, nebude-li lepší do budoucna vřazovat jednotlivé edukační přednášky do odborného programu rovnoměrně během celého kongresu. I tak se edukačních bloků letos účastnilo přibližně 150 posluchačů.
* A co říkáte na úroveň vlastních odborných prezentací?
Úroveň odborných sdělení byla obecně velmi vysoká a nebojím se říci, že mnohé prezentované práce dosahovaly svou kvalitou světové úrovně. Platí to o některých sděleních pocházejících z motolského pracoviště, týkajících se imunogenetiky diabetu. Další blok s vynikající úrovní se zabýval patofyziologickými aspekty vzniku inzulinové rezistence a tukové tkáně. Také v této oblasti působí v ČR a na Slovensku několik výzkumných skupin. Na Slovensku je to hlavně kolektiv kolem prof. Klimeše a u nás patří ke špičce v této oblasti pracovní skupina doc. Šticha z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a prof. Haluzíka z VFN. Zapomenout nemohu ani na své spolupracovníky z Centra diabetologie IKEM a také na výzkumnou skupinu Fyziologického ústavu Akademie věd ČR pod vedením MUDr. Jana Kopeckého. Rovněž v oblasti komplikací diabetu reprezentované syndromem diabetické nohy se může česká diabetologie směle měřit se zahraničím, a to především díky prof. Jirkovské a jejím spolupracovníkům (IKEM). Druhou výraznou skupinou v této oblasti, která je světově uznávaná, je tým prof. Kaňkové z Brna, věnující se příčinám diabetické nefropatie. Vedle těchto prací bylo prezentováno i množství prací mapujících běžnou situaci a praxi v terénních ambulancích; i ony přispěly k tomu, že úroveň letošního ročníku byla vyšší než obvykle a myslím si, že máme být na co hrdí.
* Výsledky analýz epidemiologických studií, např. studie post-MONICA, hovoří o tom, že až 50 % poklesu kardiovaskulární úmrtnosti na ICHS jde na vrub změny stravovacích návyků a životního stylu. Také v diabetologii je zmiňován ne zcela využitý potenciál preventivních opatření. Hovořil o tom ve své přednášce také prof. Schwarz. Jaké rezervy má česká diabetologie v této oblasti?
Smutnou pravdou je, že přibližně jedna třetina pacientů s diabetem zůstává nezachycena, nicméně i v této oblasti pracuje Česká diabetologická společnost na zlepšení. Výsledkem této práce jsou teze nového národního diabetologického programu, které byly v Luhačovicích přijaty. U začátků tohoto programu v České republice stál ještě prof. Rybka a následně byla v roce 2000 přijata jeho revidovaná forma. Nyní se snažíme o revizi tohoto dokumentu tak, aby odpovídal dnešním potřebám. Nově by měl Národní diabetologický program obsahovat požadavek na zlepšení depistáže a záchytu pacientů s diabetem.
Výsledkem našich snah by měla být mimo jiné zlepšená spolupráce s praktickými lékaři, ale také s lékárníky při záchytu diabetiků. Podle předběžné dohody s Českou lékárnickou komorou by screening diabetu měl probíhat nově také v lékárnách. Zde by si lidé mohli nechat měřit lačnou i náhodnou glykémii s tím, že při hodnotách 7,5 mmol/l a vyšších nezávisle na jídle a 5,5 mmol/l a více u lačné glykémie by jim lékárníci doporučovali návštěvu praktického lékaře. Akce je zaměřena hlavně na záchyt diabetu v rizikových skupinách a plánujeme, že tato akce by se měla plošně provádět po celé republice. V neposlední řadě se budeme snažit o zlepšení informovanosti odborné, ale i laické veřejnosti o problematice diabetu.
Další oblastí, která je již poměrně dobře popsaná i v současném Národním diabetologickém programu, je snaha o prodloužení časné fáze diabetu a předcházení jeho komplikací. Také zde je však několik bodů, které je třeba zlepšit. Jedna věc jsou plány a deklarace, druhá je jejich úspěšné převedení do každodenní praxe. Stojí za ní dlouhodobá edukační práce nejen odborníků, ale zejména na úrovni pacientů a veřejnosti. Tato fáze je však obtížná všude na světě. Ještě těžší je dosáhnout změn životního stylu na populační úrovni. Směrem k široké veřejnosti budou mít hlavní význam média a různé vzdělávací aktivity, diabetologové v nich mohou hrát spíše poradní úlohu. I toto je aktivita, která v národním diabetologickém programu dosud chyběla. Kromě toho chceme také najít nějaké způsoby kontroly péče o diabetiky, ať už spoluprací na tvorbě registrů léčby nebo s databázemi zdravotních pojišťoven.
* Jednou z oblastí týkající se změny životního stylu je i problematika tzv. potravin pro diabetiky, proti nimž se výbor České diabetologické společnosti nedávno ohradil v otevřeném dopisu ministru financí a zdravotnictví ...
V této souvislosti je třeba připomenout, že diabetici jsou u nás i ve světě školeni, aby si vybírali stravu z běžných potravin a vyhýbali se tzv. diabetickým potravinám. Česká diabetologická společnost bojuje proti tomuto označování, protože tento pojem je zneužíván výrobci a může v některých pacientech vyvolávat dojem, že se jedná o vhodný typ stravy, který mohou konzumovat v neomezené míře. Opak je většinou pravdou. Přestože v těchto potravinách bývá řepný cukr nahrazen jiným sladidlem, obvykle jde o potraviny s výrazně vyšším kalorickým obsahem a obsahem tuků a diabetik je musí započítat do svého denního dietního příjmu. Nezanedbatelná je i jejich vyšší cena.
* Opusťme oblast prevence a vraťme se k současným terapeutickým možnostem. Poměrně nadějnou oblastí se v poslední době zdá bariatrická chirurgie, jíž bylo v úvodu kongresu věnováno hned několik přednášek. Ze zahraničních dat i českých zkušeností vyplývá, že tento postup má významný efekt na remisi diabetu 2. typu a zlepšení kompenzace. Co by podle vás přispělo k většímu využívání bariatrické chirurgie v praxi?
Ve spolupráci s Českou obezitologickou společností chystáme doporučení, jak pečovat o pacienty po bariatrickém výkonu, nicméně největší překážkou je otázka, jak tato doporučení dostat mezi nejširší lékařskou i laickou veřejnost. Nesmírně důležitá je také pozitivní motivace pacientů, u nichž by takový výkon mohl být prospěšný ve smyslu remise nebo zlepšení kontroly diabetu 2. typu. Zdá se, že nedostatečný zájem ze strany nemocných je jednou z největších překážek rozšíření počtu těchto výkonů, a proto i v této oblasti budeme potřebovat velkou mediální pomoc.
Přesvědčit morbidně obézní pacienty s BMI nad 40 není tak velký problém, obtížné je motivovat klasického diabetika 2. typu s BMI kolem 35, jenž si nepřipadá extrémně obézní a nemá kosmetický problém. Pokud nemají potíže s páteří a klouby nebo plicní či jiné komplikace, zvýšené hodnoty glykémie či cholesterolu je nebolí, a tak nemají potřebu a motivaci podstupovat náročný chirurgický výkon, který je navíc spojen s omezením příjmu potravy. Vedle obecného pozitivního naladění pacienta je důležitý i pozitivní přístup lékaře, který ho o možnosti bariatrické chirurgie informuje.
* Předpokládám, že jste se během kongresu setkala s mnoha kolegy, s nimiž nemáte možnost vídat se tak často. Kongres může být užitečný i v tom, že spolu mohou diskutovat o svých problémech společně jak lékaři z velkých fakultních center, tak z terénních ambulancí. V čem je pro vás tato zpětná vazba užitečná?
Myslím, že mi problémy ambulantních diabetologů nejsou úplně cizí, protože i v rámci výboru České diabetologické společnosti úzce spolupracujeme s Občanským sdružením ambulantních diabetologů. Jednou z věcí, která je v poslední době trápí, je hrozba regulací ze strany zdravotních pojišťoven, a proto se bude výbor České diabetologické společnosti snažit o rozšíření limitů na preskripci a vyžádanou péči, aby se diabetologové mohli starat o celé spektrum komorbidit svých pacientů, a mohli jim tak poskytovat komplexní péči. Tato snaha je také v duchu doporučení snažit se o těsnou kompenzaci i za cenu intenzifikované terapie již od časných stadií diabetu, kdy má tato léčba největší smysl a prokazatelně vede k oddálení vzniku komplikací spojených s diabetem.
Tomáš Novotný
Zdroj: Medical Tribune