Přeskočit na obsah

Diabetes na sjezdu American Heart Association 2012

V poslední době se opakovaně říká, že diabetes je kardiovaskulární onemocnění. Na diabetologických sjezdech tvoří obvykle kardiovaskulární problematika až čtvrtinu programu. Podobně je tomu i obráceně na sjezdech kardiologických. Na letošním sjezdu American Heart Association v Los Angeles bylo ze 4 769 sdělení 612 o diabetu, tedy asi 15 procent.

Dále zde byly prezentovány desítky sdělení o režimu a o dietě, které jsou z hlediska diabetologie také zajímavé. Asi 30 prací se rovněž týkalo aktuální tematiky kardiovaskulárních účinků antidiabetik.

Již mezi tzv. late breaking studiemi zazněla tematika diabetu. Studie TACT (Trail to Assess Chelation Therapy) ukázala jeden z nejzajímavějších výsledků. Podávání infuzí s EDTA (kyselinou ethylendiamintetraoctovou) pacientům po akutním infarktu výrazně snížilo riziko nových kardiovaskulárních příhod, a to nejvíce u diabetiků – dokonce o 39 procent. Podávání mnoha infuzí je časově a organizačně velmi náročné. Autoři sami varují před předčasnými klinickými závěry. Co se vlastně chelační léčbou z krve diabetika odstraňuje, je záhadou a určitě to podnítí další výzkum.

Další prezentovaná analýza studie FREEDOM ukázala u diabetiků větší nákladovou efektivitu ve vztahu ke kvalitě života u diabetiků podstupujících vícečetný aortokoronární bypass než u pacientů léčených potahovanými stenty. 

Z dalších studií pak studie ORWARD znovu potvrdila, že podávání omega‑3 mastných kyselin nesnižuje počet recidiv fibrilace síní. Jiná studie dokumentovala, že podávání multivitaminů nemá žádný preventivní dopad na kardiovaskulární onemocnění. Znovu se ukazuje, že dietní podávání potravinových doplňků nemá v kardiologii ani v diabetologii prakticky žádný význam.

Pro diabetology může být zajímavá i studie ukazující v experimentálním modelu výraznou expresi SGLT1 v selhávajícím myokardu. Nově používaná antidiabetika glifloziny blokují hlavně SGLT2, ale co by eventuální nižší selektivita mohla pro myokard znamenat, může být zajímavé.

K našim dalším znalostem o pozitivním systémovém účinku metforminu přibývá práce o efektu na myokard, a sice o snížení rizika rozvoje kardiomyopatie u vysokotukové diabetogenní diety používané u experimentálních zvířat při současném podávání metforminu. Z víceméně epidemiologických prací byla zajímavá studie ukazující, že diabetici mají mnohem lepší hodnoty LDL cholesterolu než nediabetici, a to i proto, že jsou více léčeni statiny. Ve Spojených státech tak diagnóza diabetu vede k podchycení i dalších rizikových faktorů. Snad je tomu tak i u nás.

Velmi zajímavou práci prezentovali japonští autoři – na hezkém grafu poukázali na to, že efekt kyseliny acetylsalicylové u diabetiků na prevenci kardiovaskulárních onemocnění se snižuje s délkou trvání diabetu a při době kolem 10 let již není přítomen. Naopak v prvních letech po zjištění diabetu je velmi výrazný. Jiná zajímavá práce z Johns Hopkins Hospital v Baltimoru ukázala, jak výrazně vyšší kardiovaskulární riziko přináší diabetes ženám oproti mužům.

Pokud jde o efekt antidiabetik, tak zajímavý výsledek ukázala nová experimentální studie s gliptiny, která se pomocí podání SDF‑1 (stromal cell‑derived factor) a GCSF (granulocyte colony stimulating factor) snažila snižovat velikost infarktového ložiska. Je zajímavé, že tento efekt byl výrazně vyšší při současném podání antidiabetik ze skupiny gliptinů. Gliptiny pravděpodobně stimulují kmenové buňky přítomné v myokardu.

Ve studii EMPIRE byl prokázán podobný výsledek podáním exenatidu u pacientů s akutním infarktem. Užívání exenatidu bylo u pacientů s koronární intervencí spojeno s menším ložiskem infarktu a lepší následnou systolickou funkcí. Přibývají tak důkazy o pozitivním kardiovaskulárním efektu inkretinové léčby.

Jiná práce zabývající se antidiabetiky ukázala pozitivní vliv pioglitazonu na vasomotoriku koronárních cév. Podobně práce japonských autorů ukázala větší tvorbu nových cév po koronární ischémii po podání metforminu. Z diabetologického hlediska je tak program velkých kardiologických kongresů extrémně zajímavý a určitě se diabetologům vyplatí sledovat diabetologickou problematiku v kardiologii alespoň na dokonale funkčním internetovém zpravodajství z kongresu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené