Diabetes mellitus a řízení motorových vozidel
V rámci avizovaných změn v posuzování zdravotní způsobilosti pro držení řidičského průkazu došlo k přiblížení naší zákonné úpravy s normami Evropské unie. Od 15. dubna 2011 platí nová vyhláška upravující podmínky zdravotní způsobilosti pro držení řidičského průkazu.
Změny pro pacienty s diabetes mellitus jsou obecně zpřesněny, zpřísněny a kladou více důraz na prokazování „nerizikového či bezpečného chování“ pacientem, než vyžadovala minulá vyhláška. Kontrola způsobilosti nadále spadá do kompetence diabetologa a musí být provedena alespoň jedenkrát za tři roky. Vyhláška se mění zejména v následujících bodech:
Ponechává i nadále zvážení držení řidičského průkazu na posouzení celkového stavu pacienta, ale navíc přímo vylučuje způsobilost k řízení u těch pacientů, kteří prodělali v období posledních 12 měsíců druhou a další těžkou hypoglykémii (nutnost pomoci další osobou) či druhou a další hypoglykémii, jež byla bezpříznaková.
Pro řidiče skupiny 1 (neprofesionály) je pro období 12 měsíců po první těžké hypoglykémii (nutnost pomoci druhou osobou) možno přiznat způsobilost pouze na základě odborného vyšetření. Totéž platí pro pacienty s orgánovými komplikacemi diabetu.
Pro řidiče skupiny 2 (profesionály) platí kromě výše uvedených podmínek bodu dvě následující ustanovení: Pacient je způsobilý k řízení, pokud užívá léky potenciálně způsobující hypoglykémii, ale nemá žádné komplikace diabetu a v posledních 12 měsících neprodělal žádnou těžkou hypoglykémii (vyžadující pomoc druhé osoby), anebo pokud si hypoglykémii uvědomuje, je schopen doložit pravidelné měření 2krát denně a v době související s řízením a prokáže, že rozumí rizikům hypoglykémie (nutno zaznamenat do dokumentace).
Pravidelná kontrola zdravotního stavu lékařem příslušné specializace je podmínkou zdravotní způsobilosti vždy, provede se nejméně jedenkrát za tři roky.
Vyhláška č. 72/2011 Sbírky zákonů nahrazuje vyhlášku 277/2004 Sb.
Příloha V. Nemoc diabetes mellitus vylučující nebo podmiňující zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel
Nemoc diabetes mellitus vylučuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel, pokud způsobuje takové zdravotní komplikace, které jsou nebezpečné pro provoz na pozemních komunikacích, a to zejména u skupiny 1 a 2:
...druhá a další hypoglykémie, která se vyskytne během období 12 měsíců od první hypoglykémie a k jejímuž zvládnutí je třeba pomoci další osoby, nebo
...druhá a další hypoglykémie, která se vyskytne během období 12 měsíců od první hypoglykémie, a to bez varovných příznaků nebo si je žadatel nebo řidič neuvědomuje.
Stavy související s nemocí diabetes mellitus, které ovlivňují bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a u kterých lze žadatele nebo řidiče uznat za zdravotně způsobilého k řízení motorového vozidla pouze na základě závěrů odborného vyšetření.
skupina 1
...stav do 12 měsíců po první hypoglykémii vyžadující pomoc druhé osoby, nebo
...diabetes mellitus doprovázený orgánovými komplikacemi.
skupina 2
...nemoci, vady nebo stavy stanovené pro skupinu 1, pokud dále není stanoveno jinak,
...diabetes mellitus, pokud byla zahájena léčba léky, které nesou riziko vyvolání hypoglykémie, a v předcházejících 12 měsících nedošlo k žádné hypoglykémii vyžadující pomoc druhé osoby, neexistují zdravotní komplikace vzniklé v souvislosti s diabetes mellitus a řidič nebo žadatel
...si hypoglykémii nebo její varovné příznaky uvědomuje,
...je schopen doložit pravidelné měření glykémie, které provádí alespoň dvakrát denně, a jde‑li o řidiče, pak v době související s řízením, a
...prokáže, že rozumí rizikům, která hypoglykémie přináší; způsob prokázání zaznamená lékař do zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě.
Pravidelná kontrola zdravotního stavu lékařem příslušné specializace je podmínkou zdravotní způsobilosti vždy, provede se nejméně jedenkrát za tři roky.
MUDr. Jan Brož,
Diabetologické centrum FN Královské Vinohrady
Zdroj: www.dm2t.cz
Zdroj: Medical Tribune