Přeskočit na obsah

Děti prenatálně exponované onkologické léčbě si vedou velmi dobře

V sekci

Best oral presentation letošního kongresu ESGO byla prezentována studie, která může do této nelehké komunikace vnést pozitivní aspekty. Zabývala se otázkou, jak prospívají děti, u jejichž matek došlo ke stanovení diagnózy onkologického onemocnění během těhotenství. A stručná odpověď je, že velmi dobře. Tato práce byla recentně publikována v časopise New England Journal of Medicine (Pediatric Outcome after Maternal Cancer Diagnosed during Pregnancy) a zapojila se do ní i Gynekologická klinika 2. LF UK a FN v Motole. Soubor zahrnul 129 dětí (z toho dvoje dvojčata).

V 55 procentech případů se matky léčily s karcinomem prsu. Celkem 96 dětí bylo během prenatálního vývoje exponováno chemoterapii – buď izolovaně, nebo v kombinaci s jinými terapeutickými modalitami (chemoterapie ale u všech proběhla až po prvním trimestru). Jedenáct bylo exponováno radioterapii (izolovaně nebo v kombinaci), u třinácti matka podstoupila pouze chirurgický zákrok a ve čtrnácti případech neproběhla žádná léčba. Prospívání dětí bylo porovnáváno s kontrolní skupinou, která odpovídala gestačním věkem i vzděláním rodičů (to bylo dokonce u kontrol o něco vyšší).

Děti byly neurologicky vyšetřeny v 18 a 36 měsících a v tomto věku proběhlo i hodnocení kognitivních schopností prostřednictvím standardizovaného psychologického vyšetření (prostřednictvím Bayley Scales of Infant Development). Ve třech letech proběhlo i kardiologické vyšetření (to zatím pouze u 47 dětí). V žádném z parametrů nebyl nalezen výrazný rozdíl mezi dětmi nemocných matek a kontrolní skupinou. „Neprojevila se ani kumulativní toxicita chemoterapie – ani děti exponované více cyklům cytostatické léčby nedopadaly hůře,“ řekl hlavní investigátor studie Frédérik Amant z Katolické univerzity v Lovani.

I zde ale platilo, že čím nižší gestační věk, tím horší výsledek. V tomto souboru se 61 procent dětí narodilo předčasně (medián gestačního věku byl 36 týdnů). Samozřejmě se nabízí otázka (a v diskusi na kongresu také zazněla), zda právě tato prematurita není důsledkem onkologické léčby. „Soubor je příliš malý na to, abychom mohli říci, proč byl tak velký podíl předčasných porodů. U části žen ale k tomu došlo na radu lékaře, který s ohledem na dítě doporučil porod před termínem. Výsledky naší studie by mohly počet těchto iatrogenních předčasných porodů snížit,“ řekl F. Amant.

Další námitkou je, že některé důsledky takové antenatální expozice se mohou objevit s větším časovým odstupem – zde jde především o kardiotoxicitu. „I proto hodláme tento soubor sledovat do věku 18 let, abychom mohli hodnotit i pozdní následky,“ zakončil F. Amant.

 

Komentář z českého pracoviště:

Tato studie je součástí mezinárodního projektu, do kterého je od roku 2006 zapojena Gynekologicko‑porodnická klinika 2. lékařské fakulty UK (doc. MUDr. Michael Halaška, Ph.D., a prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc.). Cílem je centralizovat pacientky, u kterých je v těhotenství diagnostikován zhoubný nádor, na jedno pracoviště a tím jim zajistit optimální péči. V rámci pražského centra bylo do projektu zařazeno 97 takových pacientek s různým typem diagnózy a léčby. Ve Fakultní nemocnici v Motole pak probíhá jak prenatální léčba, tak i následné sledování dětí narozených těmto pacientkám. Na tomto procesu se podílí řada pracovišť, zejména pak Klinika dětské neurologie a Dětské kardiocentrum. Kromě sledování dětí probíhá výzkum týkající se vlivu těhotenství na farmakokinetiku cytostatik v těhotenství, sledování vedlejších účinků chemoterapie, prognóza pacientek s karcinomem prsu, děložního hrdla, štítných žláz a kolorekta. Pro sledování rizika chemoterapie na vznik anémie u plodu byl pak zde vypracován a mezinárodně publikován unikátní protokol. Tato mezinárodní spolupráce a její výsledky jasně ukázaly, že i u zhoubných nádorů lze v indikovaných případech podat chemoterapii v druhém a třetím trimestru a že vyvolání předčasného porodu je pro krátkodobou morbiditu i dlouhodobou morbiditu daleko větším ohrožením plodu. Cílem je rodit děti nejlépe po 36. týdnu těhotenství. Nás může těšit, že možná první žena, která kvůli ovariálnímu karcinomu dostala chemoterapii během těhotenství, byla léčena u nás. Následně porodila dceru, které je dnes 23 let.

 

Doc. MUDr. Michael Halaška, Ph.D.,

Gynekologicko‑porodnická klinika 2. LF UK a FN v Motole

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené