Přeskočit na obsah

Děti a antidepresiva

Před několika roky se hodně diskutovalo o zvýšení rizika sebevražd u dětí a mládeže užívajících antidepresiva. Americký regulační úřad (FDA) proto v roce 2004 provedl důkladnou analýzu rizik a vydal opatření, které zavazuje producenty antidepresiv, aby k lékům přikládali varování o zvýšeném riziku sebevražd u pacientů mladších než 18 let. Přísnějším opatřením je už jen zákaz léku.

Jeffrey Bridge použil data, která nebyla v době hodnocení antidepresiv Úřadem pro potraviny a léčiva k dispozici a došel k závěru, že soustředění na rizika odsunulo stranou hodnocení přínosu antidepresiv pro děti trpící jak depresemi, tak i úzkostnými stavy. „Přínosy antidepresiv nebyly brány v potaz a my chceme vnést do diskuse rovnováhu,“ řekl J. Bridge v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature.

Analýza ohijských epidemiologů dokazuje, že děti a mládež mnohem častěji pociťují po nasazení antidepresiv úlevu než sebevražedné sklony. Z 5 300 sledovaných jedinců se ani jeden nepokusil o sebevraždu, i když u skupiny užívající antidepresiva byl o 1 % zvýšen počet pacientů, kteří o sebevraždě uvažovali. Výraznou úlevu přinášely léky nejméně u 20 % pacientů. Podobným výsledkem skončily již dřívější studie, ale J. Bridge je přesvědčen, že uvedené závěry po vyhodnocení rizik ze strany Úřadu pro potraviny a léčiva stojí za připomenutí. Americký epidemiolog rozhodně nevolá po zrušení varování. Za správné ale považuje, aby mladí pacienti byli při užívání antidepresiv bedlivě sledováni. Chybou je podle něj naopak situace, kdy se dětem a mladistvým přestanou antidepresiva podávat. Jenže právě k tomu v USA po vydání varování došlo. Sledování a kontrola dětských a mladistvých pacientů užívajících antidepresiva se nezlepšilo, zato významně poklesla preskripce antidepresiv této věkové skupině.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 14/2007, strana A1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené