Deset otázek a odpovědí o viru zika
Americké Centrum pro sledování a prevenci nemocí (Center for Disease Control and Prevention, CDC) odpovědělo na nejčastější otázky o nebezpečí viru zika a jak se mu bránit. Chceme však předeslat, že primární přenos nákazy v ČR je takřka vyloučen (možná s výjimkou sexuálního styku s infikovanou osobou). Všechny podezřelé i potvrzené infekce virem zika jsou importovány z endemické oblasti, kde žijí komáři rodu Aedes. V Evropě se může tento rod komárů vyskytnout v některých zemích kolem Středozemního moře, ale zatím v této oblasti nebyla doložena jediná nákaza. V žádném případě není důvod k panice a souhlasíme s doc. Pavlem Caldou (Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a VFN, Praha), že jde o značně nafouknutou mediální bublinu (ČT24, 27. 2. 2016).
| Co je virus zika?
Virus zika patří do flavivirů spolu s viry žluté horečky, horečky dengue, japonské encefalitidy a západonilské horečky. Je přenášen výhradně komáry rodu Aedes (Aedes africanus, Aedes apicoargenteus, Aedes leuteocephalus, Aedes aegypti, Aedes vitattus a Aedes furcifer, primárně Aedes albopictus).
| Může být virus zika přenášen jiným způsobem?
Přenos je možný z matky na plod v děloze nebo v průběhu porodu, krevní transfuzí, při transplantaci tkání a orgánů (infikovaných), při sexuálním styku a jako laboratorní nákaza.
| Odkud virus zika pochází?
Virus zika byl poprvé identifikován v roce 1947 u opice, která byla vyšetřena na přítomnost viru žluté zimnice v oblasti lesa Zika v Ugandě. V té době nebyly k dispozici virové kultury k výzkumu, a tak se podalo sérum nemocné opice do mozku laboratorních myší. Všechna pokusná zvířata onemocněla. Z jejich mozku byl extrahován virus a nazván zika. Následně byl stejný virus izolován z komárů Aedes africanus v oblasti lesa Zika. Sérologické studie v padesátých letech prokázaly protilátky proti viru zika i u lidí v Nigérii (1968) a později i v Ugandě, Tanzanii, Egyptě, centrální Africe, Sieře Leone, Gabonu, Indii, Malajsii, na Filipínách, v Thajsku, Vietnamu a Indonésii.
Z Afriky a Asie se v letech 2007 a 2013 virus dostal do Japonska a Francouzské Polynésie. První americký případ byl odhalen v Brazílii (květen 2015). Tento virus odpovídá genotypu asijského viru zika a pravděpodobně se dostal do Ameriky při mistrovství světa ve fotbale v roce 2014. V současnosti je tento virus rozšířen ve 23 amerických zemích a počet hlášených nákaz virem zika činí zhruba 28 000.
| Jaké má infekce virem zika příznaky? Jak se projevuje?
Onemocní zhruba jeden z pěti infikovaných. Zhruba po dvou až deseti dnech se objeví vyrážka, horečka, bolesti kloubů, překrvení spojivek a bolesti hlavy. Uzdravení (zhruba za týden) je pravidlem, smrtelné případy jsou extrémně vzácné. Virus zika přetrvává v těle infikovaného zhruba týden od prvních projevů, ale u některých lidí může eliminace viru trvat déle. V prvním týdnu onemocnění lze virus zika prokázat v séru speciálním vyšetřením (RT‑PCR). Jinak se virus prokazuje přítomností specifických protilátek (IgG, IgM, neutralizační protilátky).
| Je tato infekce léčitelná?
Nejsou k dispozici ani léky, ani vakcíny proti infekci virem zika. Léčí se jednotlivé příznaky, nikoli infekce. Podávají se léky proti horečce, vyrážce, doplňují tekutiny apod. Protože ve stejné oblasti se vyskytuje také hemoragická (krvácivá) horečka, je nutné před podáním běžných léků proti teplotě (kyselina acetylsalicylová apod.) tuto nemoc vyloučit, aby při záměně nedošlo k závažnému krvácení.
| Co může virus zika způsobit?
O souvislosti s infekcí virem zika se spekuluje u mnoha matek, kterým se narodilo dítě s nedostatečně vyvinutým mozkem a tzv. mikrocefalií (malá hlava), často s nitrolebními kalcifikacemi. Může také dojít k poškození plodu v děloze a jeho úmrtí. Kromě toho může virus zika vyvolat vzácný Guillainův‑Barréův syndrom (akutní zánětlivá demyelinizační polyneuropatie, těžké postižení nervové soustavy).
| Jak se bránit proti infekci?
Ženy v plodném věku, které ještě plánují těhotenství, by se měly oblastem, kde žijí infikovaní komáři, vyhnout. Ženy, které již v endemické oblasti jsou, se musejí chránit před pokousání komáry všemi možnými způsoby: použitím repelentů, nošením oblečení, které zakrývá celé tělo (dlouhé rukávy a nohavice), pobytem v místnostech s klimatizací, nikoli přímým větráním, případně důsledně používat sítě proti komárům (moskytiéry) a nespat venku.
| Jak mají postupovat těhotné ženy, které žily v endemické oblasti?
CDC doporučuje, aby těhotné ženy po návratu z oblastí, kde žijí infikovaní komáři, podstoupily test, kterým se prokáže či vyloučí nákaza. Pokud se nákaza potvrdí, pak je nutné pečlivě sledovat vývoj plodu. Pozn.: V zemích, kde není interrupce zakázána, se doporučuje, pokud je zjištěno postižení plodu v časných stadiích těhotenství, nabídnout ženě umělé ukončení těhotenství. V pozdějších stadiích je nutné postup managementu těhotenství individualizovat.
| Jak plánovat těhotenství po pobytu v endemických oblastech?
Při pobytu v endemických oblastech se striktně doporučuje se před těhotenstvím chránit. Zatím nejsou zkušenosti, jak dlouho po infekci (která může proběhnout bez příznaků) je otěhotnění bezpečné. Odborníci však radí těhotným ženám, aby neměly nechráněný styk s muži, kteří se vrátili z endemické oblasti, alespoň po dobu šesti měsíců. Ženy, které se chystají vyjet do postižených oblastí, by se měly ujistit, že nejsou těhotné. CDC považuje za dostatečnou dobu od infekce dva týdny, ale zatím nejsou dostatečně spolehlivé informace.
| Jak je virus zika nebezpečný pro děti?
Virus může infikovat jedince každého věku. Podle posledních sledování nepředstavuje závažné riziko, došlo‑li k infekci až po narození. Jsou hlášena dvě úmrtí u dětí, z nichž jedna dívka (15 let) měla srpkovitou chudokrevnost a zemřela na komplikace základního onemocnění. Děti, které se narodily infikovaným matkám a u nichž nejsou patrny známky vrozených vad, musejí být dlouhodobě sledovány.
Zdroj: