Přeskočit na obsah

Denosumab ve srovnání s kyselinou zoledronovou v léčbě kostních metastáz u pacientek s pokročilým karcinomem prsu

Denosumab ve srovnání s kyselinou zoledronovou v léčbě kostních metastáz u pacientek s pokročilým karcinomem prsu: randomizovaná, dvojitě zaslepená studie  (viz editorial na str. 4)

S O U H R N

Cíl

Tato randomizovaná studie porovnávala denosumab, plně humánní monoklonální protilátku proti ligandu aktivátoru receptoru nukleárního faktoru (receptor activator of nuclear factor B ligand, RANK-L), a kyselinu zoledronovou z hlediska odložení nebo prevence tzv. kostních příhod (skeletal- -related events, SRE) u pacientek s karcinomem prsu s metastázami do kosti.

Pacientky a metody

Pacientky byly náhodným způsobem zařazeny buď do skupiny léčené subkutánně podávaným denosumabem v dávce 120 mg a intravenózně podávaným placebem (n = 1 026), nebo do skupiny léčené kyselinou zoledronovou v dávce 4 mg upravenou podle clearance kreatininu a subkutánně podávaným placebem (n = 1 020), v obou skupinách jednou za 4 týdny. Všem pacientkám bylo důrazně doporučeno užívat denně doplňky obsahující vápník a vitamin D. Hlavním výsledným ukazatelem studie byla doba do první SRE v průběhu studie (defi nované jako patologická fraktura, radioterapie nebo operace kosti či komprese míchy).

Výsledky

Denosumab byl při prodloužení doby do první SRE v průběhu studie účinnější než kyselina zoledronová (poměr rizik [hazard ratio, HR] 0,82; 95% interval spolehlivosti [confi dence interval, CI] 0,71–0,95; p = 0,01 pro test superiority) a též při prodloužení doby do první a následující (vícečetné) SRE v průběhu studie (relativní riziko [rate ratio, RR] 0,77; 95% CI 0,66–0,89; p = 0,001). Snížení markerů kostního obratu bylo větší při léčbě denosumabem. Celkové přežití, progrese onemocnění a četnosti nežádoucích příhod (adverse event, AE) a vážných AE byly v obou skupinách podobné. S léčením kyselinou zoledronovou byl spojen vyšší počet renálních AE a reakcí akutní fáze; hypokalcémie byla pozorována častěji při léčbě denosumabem. Osteonekróza čelisti byla málo častá (2,0 %, denosumab; 1,4 %, kyselina zoledronová; p = 0,39).

Závěr

Denosumab byl při odložení nebo prevenci SRE u pacientek s metastázami karcinomu prsu do kostí účinnější než kyselina zoledronová a byl celkově dobře snášen. Denosumab představuje díky vyššímu komfortu při podávání podkožních injekcí a tomu, že nevyžaduje monitorování funkce ledvin, potenciální léčebnou alternativu pro pacienty s metastázami do kosti.

J Clin Oncol 28:5132-5139. © 2010 by American Society of Clinical Oncology

 

Časopis si můžete objednat e-mailem: predplatne@tribune.cz nebo na adrese: MEDICAL TRIBUNE CZ, Na Moráni 5, 128 00 Praha 2.

 

Zdroj: Journal of Clinical Oncology

Sdílejte článek

Doporučené