Přeskočit na obsah

Den ledvin zacílil na renální funkce a stárnutí

Druhý březnový čtvrtek se už tradičně připomíná Světový den ledvin. V ČR se této iniciativy ujala Česká nadace pro nemoci ledvin spolu s Českou nefrologickou společností. Letos tato akce proběhla již podeváté, tentokrát pod heslem Ledviny stárnou společně s vámi.

V České republice žije na deset tisíc lidí, kterým nevratně selhaly ledviny. Z toho na 5 800 je léčeno hemodialýzou, přibližně 500 peritoneální dialýzou a zhruba 4 000 přežívají s funkčním štěpem po transplantaci ledviny. I když jde dohromady jen o promile populace, tato léčba spotřebovává přibližně čtyři procenta prostředků alokovaných na zdravotnictví. Zvláště u pacientů, kteří z nejrůznějších důvodů nemohou být transplantováni, je přitom kvalita života nízká a úmrtnost vysoká. Z nemocných léčených dialýzou ročně umírá 16 procent. Už jen z těchto dat je jasné, že úsilí o časný záchyt zde má mimořádný význam. „Jakákoli léčba významně snižující riziko selhání ledvin je z hlediska nákladů na léčbu velmi efektivní,“ říká přednosta Kliniky nefrologie 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, a dodává: „Cena screeningového vyšetření na stanovení koncentrace kreatininu, proteinurie a hematurie je kolem šedesáti korun. Za tak malou částku získáváme šanci předejít osobní katastrofě v podobě selhání ledvin s ročními náklady na léčbu kolem milionu korun. Den ledvin je jednou z příležitostí, jak směrem k nejširší veřejnosti propagovat myšlenku, že od určitého věku by každý měl vědět nejen to, jakou má glykémii a hodnotu cholesterolu, ale také jaký má kreatinin. Jestliže pacient není vyšetřen, tak se na jeho nemocnění nepřijde. Člověk může ztratit až 90 procent funkce ledvin, aniž by jej na to upozornily subjektivně vnímané příznaky.“

V České republice je odhadem asi 5 % obyvatel s významně sníženou filtrační funkcí ledvin. „Jejich podchycení není důležité jen proto, abychom se pokusili zpomalit progresi renálního postižení. Nemocní se sníženou funkcí ledvin mají zvýšené riziko onemocnění srdce a cév – infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin. I zde lze mnohému předejít. Většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se ostatně selhání ledvin nedožije, protože umírají předčasně na kardiovaskulární onemocnění. Kontrolou krevního tlaku, inhibicí systému renin‑angiotensin a léčbou dalších kardiovaskulárních a metabolických komplikací se totiž dá riziko vývoje selhání ledvin výrazně snížit a u řady nemocných k němu nikdy nedojde,“ vysvětluje prof. Tesař.

I tady je významná závislost na věku – u lidí starších 75 let má alespoň mírně sníženou funkci ledvin celá polovina. „Přesná data nemáme, pomohlo by nám, kdyby i v České republice proběhla screeningová akce mapující prevalenci těchto onemocnění v populaci. Usuzujeme z dat zemí, kde podobné výzkumy proběhly.“

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené