Přeskočit na obsah

Den boje proti osteoporóze

O osteoporóze se často hovoří jako o tichém zabijákovi kostí. Nemá mnoho varovných příznaků, ale vede ke zlomeninám a závislosti na pomoci druhých. Důležitost osvěty v souvislosti s tímto onemocněním připomíná každoročně Světový den boje proti osteoporóze, který letos připadl na pátek 20. října.



Výskyt osteoporózy se celosvětově odhaduje až na osm procent populace. Jen v České republice jí trpí po padesátém roce života každý pátý muž, a dokonce každá třetí žena. Ženy jsou nejvíce ohroženy touto chorobou v období menopauzy a po něm, kdy ztrácejí ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují. Právě v této době se u žen velmi často objeví prudké snížení kostní denzity vedoucí ke vzniku onemocnění. Tento pokles může nastat velmi rychle, u některých pacientek i dva až tři roky po klimakteriu, nejčastěji však přibližně po pěti až osmi letech.

Prvním projevem onemocnění často bývá až zlomenina po malém úrazu, například po pádu ze stoje. Zlomeniny dramaticky zhoršují kvalitu života, jsou spojeny s bolestí, utrpením, invaliditou, závislostí na pomoci druhých, ale také zvýšenou pravděpodobností úmrtí. „Za hlavní osteoporotické zlomeniny se považují zlomeniny obratlů, dolního předloktí, paží a pánve. Nejzávažnější jsou zlomeniny v oblasti kyčle, na jejichž komplikace umírá během prvního roku celá pětina pacientů a další třetina postižených zůstává trvale invalidních,“ upozorňuje MUDr. Eva Dokoupilová z revmatologické a osteologické ambulance Medical Plus v Uherském Hradišti.

Zlomeninu související s osteoporózou utrpí ve svém životě 30–50 procent žen a 15–30 procent mužů. Jak připomíná MUDr. Dokoupilová, každý pacient starší 50 let s prodělanou zlomeninou by měl podstoupit vyšetření celotělovým denzitometrem, aby se osteoporóza včas diagnostikovala a bylo včas započato s léčbou.

Vzhledem k tomu, že osteoporóza nemá zpočátku žádné výraznější projevy, většina nemocných nemá ani potřebu navštívit lékaře. Projevy nemoci jsou ze začátku velmi nenápadné. Až v pozdějším věku se začíná objevovat typický pokles tělesné výšky – někdy až o deset či patnáct centimetrů. Dalšími symptomy jsou bolesti zad či kloubů, které jsou ale ve vyšším věku tak obvyklé, že se nedají bezpečně přiřadit výhradně k tomuto onemocnění. V prevenci zlomenin hraje podle odborníků významnou roli včasná diagnóza osteoporózy a stanovení individuálního rizika zlomenin. Právě včas zavedenou a vhodnou léčbou lze předejít závažným komplikacím tohoto onemocnění.



Účinná léčba existuje

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) je pro evropské ženy po menopauze minimální denní příjem vápníku stanoven na 1 300 mg denně. U českých žen se však průměrný příjem vápníku ze stravy pohybuje pod 500 mg denně, tedy hluboko pod stanovenou minimální hranicí. Doporučeného denního příjmu vápníku nedosahuje až 78 procent českých žen.

Osteoporóza je závažná choroba, která se ale dá úspěšně léčit. Důležité je zejména upravit životní styl a životosprávu, zaměřit se více na pravidelný pohyb, dostatečný příjem vápníku a vitaminu D. „Hlavním cílem léčby osteoporózy je snížení rizika zlomeniny obratle, krčku stehenní kosti a předloktí. Základním lékem stále zůstává vápník a vitamin D. U pacientů s vysokým rizikem těchto zlomenin pak podáváme biologický lék, který se aplikuje podkožně jednou za šest měsíců a výrazně zmenšuje úbytek kostní hmoty,“ doplňuje MUDr. Dokoupilová. Klíčem podle ní však zůstává včasné odhalení. „Většina lidí o svém onemocnění osteoporózou, a tedy ani o svém riziku neví, přitom stačí navštívit nejbližší osteologickou ambulanci a podstoupit denzitometrické vyšetření,“ uzavírá lékařka. Tato metoda zjišťující hustotu a obsah minerálů v kostní hmotě zejména podle množství vápníku (bone mineral density – BMD) patří k rychlým, bezbolestným a pacienta nezatěžujícím způsobům, jak tuto chorobu včas diagnostikovat.


Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené