Den boje proti dětské obezitě – nová data, nové iniciativy
Česká republika se v důsledku zvyšující se životní úrovně a změn životního stylu paradoxně dostává mezi ty země, jejichž obyvatelé jsou ohrožováni novými zdravotními riziky. Zejména relativní dostatek a dostupnost potravin spolu s nižší pohybovou aktivitou vytvářejí nebezpečnou kombinaci, která může vést až k nadváze a obezitě a s nimi souvisejícími zdravotními komplikacemi. Nadváha a obezita se proto v současnosti řadí mezi tzv. civilizační onemocnění související s nezdravým životním stylem. Přitom nejsou jen problémem dospělé, ale stále více i dětské populace.
Výsledky studií provedených v posledních letech ukazují alarmující skutečnosti. Nadváhou trpí v naší zemi přes 30 % žen a skoro 50 % mužů, čímž se Česká republika řadí na 5. místo v Evropě. Z výsledků studie výživových zvyklostí českých dětí Společnosti pro výživu vyplynulo, že nadváhou trpí 7,4 % a obezitou 7,5 % dětí ve věku 7 až 10 let; to je o téměř 2 % více než v roce 2007.
Ve věkové kategorii 10 až 14 let trpí nadváhou 6,2 % a obezitou šest procent dětí. „Jedná se o palčivý problém, který není možné dále opomíjet – zejména proto, že dětská obezita přechází do obezity dospělých a výrazným způsobem ovlivňuje lidské zdraví,“ komentoval výsledky primář Dětského oddělení FN Motol MUDr. Petr Tláskal, který stojí v čele české Společnosti pro výživu.
Právě ta také v reakci na neustále se zvyšující počet stále mladších dětí s nadváhou a obezitou vyhlásila ve spolupráci se Sekcí dětské obezitologie a Společností praktických dětských lékařů ČLS JEP na 25. května Den boje proti dětské obezitě, který si klade za cíl být zastřešujícím prvkem v tomto boji.
O závažnosti problematiky svědčí i výsledky dalších odborných studií a projektů, jež byly při příležitosti Dne boje proti dětské obezitě publikovány. Jedná se například o projekt COPAT (Childhood Obesity Prevalence and Treatment), který realizuje pražský Endokrinologický ústav za podpory tzv. norských fondů. Projekt mapuje současné přístupy v diagnostice a léčbě obezity u dětí a dospívajících a podporuje vytvoření sítě specializovaných pracovišť péče o děti a dospívající s nadváhou a obezitou, aktualizaci standardů léčebného plánu či studium rizikových faktorů obezity a s tím související včasné rozpoznání rizikového jedince. V rámci projektu jsou také pořádány pravidelné vzdělávací kursy.
Studie HBSC (The Health Behaviour in School‑aged Children) je mezinárodní kolaborativní projekt, který se se čtyřletou periodicitou provádí v řadě zemí světa a je zaměřen na sledování chování a postojů, jež u dětí a dospívajících ovlivňují tělesné a psychické zdraví a sociální adaptaci. Česká republika se projektu účastní od roku 1994, od 2010 je realizován konsorciem Univerzity Palackého v Olomouci a Státního zdravotnického ústavu ve spolupráci s dalšími subjekty.
Ze studie, již v roce 2010 uskutečnili MUDr. Petr Tláskal, CSc., a spol., vyplynulo, že české děti školního věku mají nevyvážený příjem některých nutričních složek ve výživě, a to zejména nízký příjem vápníku, vitaminu D a kyseliny listové, naopak byl pozorován vysoký příjem sodíku. Česká školní inspekce zase v roce 2009 zjistila, že téměř 40 % mateřských škol má problémy s uplatňováním zásad zdravého životního stylu.
Na tyto znepokojující skutečnosti reagoval další z partnerů boje proti dětské obezitě u nás, společnost Danone. Ta jednak začala vyrábět nový typ dětských jogurtů s vyšším obsahem vápníku a vitaminu D, jednak ve spolupráci s neziskovou organizací AISIS vytvořila vzdělávací program Zdravá abeceda pro podporu zdravých stravovacích a pohybových návyků dětí předškolního věku a následně i jejich rodičů.
V souvislosti s letošním Dnem boje proti dětské obezitě zesílily snahy o sjednocení a koordinaci úsilí všech subjektů zainteresovaných na této problematice a o posílení preventivních snah. Ty totiž mohou přinést větší efekt než léčba důsledků a komplikací nadváhy a obezity, a je proto nezbytné je systematicky prosazovat od časného dětského věku. Více informací o projektu lze najít na webových stránkách Společnosti pro výživu www.vyzivaspol.cz.
Zdroj: Medical Tribune