Děkujeme, vzkazují Francouzi pařížským nemocnicím
Listopadové teroristické útoky v Paříži představovaly zátěžovou zkoušku pro tamní nemocnice. Francouzští lékaři popsali, že nemocnice připomínaly válečnou chirurgii – zažily největší počet střelných zranění od dob druhé světové války. Ještě týden po pařížském masakru zůstaly v nemocnicích více než čtyři stovky raněných. Velká část z obětí útoků má zranění, která způsobují těžké doživotní následky.
Zdravotníci z nemocnice Hôpital européen Georges‑Pompidou si museli poradit s desítkami pacientů v bezvědomí. „Lékaři nevěděli, kdo pacienti jsou. Psali čísla na čela a nohy raněných,“ uvedla pro list Le Monde tamní zdravotní sestra.
„Tito lidé měli zranění, která způsobují válečné zbraně. Zranění, se kterými se lékař setká jen na válečném poli,“ uvedl Philippe Juvin, šéf traumatologického oddělení nemocnice, který je zároveň poslancem Evropského parlamentu, a dodal: „Naši lékaři mají se střelnými zraněními své zkušenosti, ale nikoli v takovém množství. Rozhodně nikdy neošetřovali padesát střelných zranění naráz.“
Nemocnice zažila navíc jen těžko uvěřitelnou náhodu. Minulý pátek ráno, několik hodin před večerními teroristickými útoky, nacvičovali zdravotníci modelovou situaci ošetřování raněných po teroristických útocích. Nemocnice tak reagovala na lednové útoky na redakci Charlie Hebdo a měla se připravit na podobnou situaci s desítkami raněných. O několik hodin později se tento modelový scénář stal realitou.
O těžce raněné pacienty se po pátečních útocích starala také pařížská nemocnice Saint Louis. Situaci dokresluje fotografie na facebookovém profilu nemocnice, která mluví za vše – lékaři operují pacienty natěsnané v malé místnosti.
Nemocnice na svých facebookových stránkách zveřejnila dopis francouzské ministryně zdravotnictví Marisol Touraionové, která vyjádřila obdiv a díky pařížským nemocnicím za pomoc obětem pátečních teroristických útoků. Obdiv a poděkování dostávají pařížské nemocnice také od stovek Francouzů, kteří píší své vzkazy na sociálních sítích.
„Jsme hrdi na vaše lékaře a sestry!“ „Chtěli bychom poděkovat za obětavou práci všem zaměstnancům nemocnice.“ Nemocnice na oplátku zveřejňují informace o tom, že jsou nonstop připraveny pomoci všem, kteří potřebují psychologickou pomoc.
Redakce Medical Tribune věnuje událostem v Paříži pozornost tentokrát také v diskusním fóru. Lékařů se ptáme, do jaké míry změní listopadové teroristické útoky Evropu a jak mají evropské země na tuto situaci dále reagovat. Odpovědi přišly velmi různorodé – čtěte str. A2.
Zdroj: