Přeskočit na obsah

Další pomocník praktického lékaře

Sympaticky štíhlá knížka v dnešním světě rozsáhlých odborných publikací zažila před časem svůj křest v příjemném prostředí brněnského hotelu Voroněž u příležitosti 13. česko-slovenského psychiatrického sjezdu. Již její název „Deprese a civilizační choroby“ napovídá, že se věnuje především propojení depresivních poruch a nejčastějších civilizačních nemocí - od kardiovaskulárních chorob přes diabetes až po poruchy gastrointestinálního traktu.

„Již dlouhou dobu zde nebyla kniha, která by se zabývala souvislostmi mezi somatickými poruchami a depresí. Proto jsme oslovili naše přední lékaře a díky jejich práci nyní bude tato kniha k dispozici nejen praktickým lékařům, kterým je primárně určena,“ řekla Irena Valihrachová, product manager firmy Krka. Podle ní kniha nebude ve volném prodeji a lékaři ji obdrží prostřednictvím sítě zástupců této farmaceutické firmy.

„Kniha by měla najít uplatnění u praktických lékařů, jimž náleží hlavní díl ambulantní péče. Především oni ve své osobě sjednocují různorodé pohledy na pacienta, a naplňují tak v praxi paradigma bio-psycho-sociálního modelu nemocí,“ uvedl hlavní autor knihy MUDr. Jiří Podlipný z Psychiatrické kliniky LF UK a FN v Plzni. Do knihy, jež vychází vstříc potřebě komplexní péče o nemocného, přispěli i další renomovaní autoři, jako je například prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., F.E.S.C., z II. interní kliniky LF UK a FN v Plzni, jež se v uvedené publikaci zabývá vztahem obezity a metabolického syndromu k psychickým poruchám. Prof. MUDr. Petr Broulík, DrSc., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze se zase věnuje souvislostem mezi depresí a kostním metabolismem. K dalším autorům patří i doc. MUDr. Otto Mayer jr., CSc., a MUDr. Zdeněk Hess, oba z II. interní kliniky LF UK a FN v Plzni, dále MUDr. Eva Kitzlerová, Ph.D., z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a MUDr. Barbora Petrlová z II. interní kliniky LF UK a FN v Plzni.

„Čtěte rychle, píšeme další publikace,“ nabádal při křtu přítomné lékaře se smíchem spoluautor knihy MUDr. Martin Anders, Ph.D., z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Ten se v knize zabývá bilaterálními vztahy mezi kardiovaskulárními onemocněními a depresivní poruchou.

„S námětem přišla společnost Krka, která dala dohromady autorský tým internistů a dalších lékařů a výsledkem je v pravém slova smyslu mezioborová publikace,“ podotkl MUDr. Jan Hugo, ředitel nakladatelství Maxdorf Publishing, jež zajistilo vydání knihy. Poděkoval mimo jiné i recenzentům publikace prof. MUDr. Jaromíru Švestkovi, DrSc., z Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno a prof. MUDr. Petru Zvolskému, DrSc., z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Malá ochutnávka

Závěrem přinášíme jako ochutnávku úvodní úryvek z příspěvku MUDr. Anderse: „Vzájemný vztah některých tělesných a duševních poruch se v posledních letech stává stále častěji cílem výzkumu na poli mezioborové medicíny. V rámci interní medicíny patří k nejčastěji zkoumaným kardiovaskulární choroby, patrně také proto, že tato onemocnění jsou významným problémem současné zdravotní péče … vždyť například srdeční infarkt je nejčastější příčinou smrti a invalidity mužů v produktivním věku ve vyspělých zemích. Podle statistik navíc v České republice zemře každých osm minut jeden člověk na komplikace způsobené kardiovaskulárním onemocněním … Vztah kardiovaskulárních onemocnění a depresivní poruchy je velmi ilustrativní i z pohledu jiných oborů somatické medicíny. Spojení mezi psychickými faktory a kardiovaskulárními chorobami je vztahem komplexním - zahrnujícím vliv psychosociálních faktorů na srdce a cévy, ale také vliv stavu kardiovaskulárního systému na psychické funkce…“

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 30/2007, strana A12

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené