Další data potvrzují zlom u plicní arteriální hypertenze

Sotatercept (WINREVAIR) snížil relativní riziko úmrtí ze všech příčin, transplantace plic a hospitalizace pro plicní arteriální hypertenzi (PAH) o 76 procent ve srovnání s placebem ve studii fáze III ZENITH.
Tyto výsledky byly prezentovány na letošním zasedání American College of Cardiology a současně publikovány v New England Journal of Medicine. Následují tak po oznámení z listopadu 2024, kdy na základě doporučení příslušného nezávislého výboru byla studie ZENITH předčasně ukončena z důvodu významné účinnosti sotaterceptu v léčbě PAH.
Ve studii ZENITH byla hodnocena účinnost a bezpečnost sotaterceptu u pacientů s plicní arteriální hypertenzí s vysokým rizikem úmrtí (funkční třída III nebo IV podle WHO a skóre rizika REVEAL Lite 2 ≥ 9). Celkem 172 pacientů léčených maximální tolerovanou základní terapii PAH bylo randomizováno v poměru 1 : 1 k léčbě sotaterceptem (n = 86) jednou za tři týdny v dávce 0,3 mg/kg při návštěvě 1 a poté v dávce 0,7 mg/kg, nebo placebem (n = 86). Trojkombinační léčbu PAH dostávalo 72 procent, dvojkombinační léčbu pak 28 procent nemocných. Plných 60 procent pacientů dostávalo infuzní léčbu prostacyklinem. PAH spojenou s onemocněním pojivové tkáně mělo 26 procent pacientů v rameni se sotaterceptem a 30 procent v rameni s placebem. Demografické a výchozí charakteristiky byly mezi skupinami podobné. Primární kompozitní cílový ukazatel byl složen z úmrtí z jakékoli příčiny, transplantace plic nebo hospitalizace trvající nejméně 24 hodin pro zhoršení plicní arteriální hypertenze. Sekundárními cílovými ukazateli pak byly celkové přežití a přežití bez transplantace, úmrtí z jakékoli příčiny či změna oproti výchozí hodnotě ve skóre rizika REVEAL Lite 2 ve 24. týdnu.
Při střední době sledování 10,6 měsíce snížil sotatercept relativní riziko závažných příhod morbidity a mortality (kombinace úmrtí ze všech příčin, transplantace plic a hospitalizace související se zhoršením PAH ≥ 24 hodin) o 76 procent ve srovnání s placebem. Všechny tři typy příhod složeného primárního cílového ukazatele se vyskytovaly méně často u pacientů léčených sotaterceptem ve srovnání s pacienty na placebu.
Na základě výsledků průběžné analýzy primárního cílového ukazatele doporučil výbor pro sledování údajů předčasné ukončení studie z důvodu prokázání účinnosti s tím, že podávání placeba by dále bylo neetické. Takový pozitivní vývoj je u randomizované, placebem kontrolované studie zahrnující pacienty s plicní arteriální hypertenzí velmi neobvyklý. Konečné rozhodnutí o ukončení studie bylo přijato 25. listopadu 2024.
Bezpečnostní profil byl obecně konzistentní s profilem pozorovaným v předchozích studiích. Nejčastějšími nežádoucími účinky sotaterceptu byly epistaxe a teleangiektazie.
Reference: Humbert M, McLaughlin VV, Badesch DB, et al.; ZENITH Trial Investigators. Sotatercept in Patients with Pulmonary Arterial Hypertension at High Risk for Death. N Engl J Med. 2025 Mar 31. doi: 10.1056/NEJMoa2415160. Epub ahead of print. PMID: 40167274.