Přeskočit na obsah

CzechMed: Úspory dosažené e‑aukcí jsou sporné!

Protikorupční strategie ministra zdravotnictví, která nabyla účinnosti 31. ledna a vztahuje se na přímo řízené organizace, je motivuje k maximálnímu využívání e‑aukcí. Podle CzechMedu, České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, však praxe ukázala, že tento nástroj je v oblasti zdravotnictví a nákupu zdravotnické techniky spíše méně vhodnou formou výběrového řízení.

„Naše dlouholeté zkušenosti s organizováním elektronických výběrových řízení s využitím e‑aukce ukazují, že při nákupech komodit a služeb se dosahuje průměrné úspory 15 %, v některých případech až 45 procent,“ uvádí Milena Machová, ředitelka Asociace poskytovatelů a uživatelů elektronických nástrojů pro výběrová řízení a elektronické aukce.

Že na trend dosažení maximálních úspor realizovaných díky nákupu zdravotnického materiálu prostřednictvím e‑aukcí slyšelo i Ministerstvo zdravotnictví ČR, vyplývá z přijetí Protikorupční strategie, závazné pro přímo řízené organizace.

Ze strany dodavatelů a výrobců zdravotnických prostředků již zaznívají výhrady k využívání e‑aukcí pro nákup těchto komodit.

„Elektronické aukce jistě spolehlivě fungují např. ve stavebnictví, kde jsou obchodované komodity jasně definovatelné. S něčím takovým však nelze souhlasit v oblasti nákupu zdravotnické techniky, která se liší v různých drobných detailech.

Co je na první pohled vidět, je pouze cena, což nahrává nákupu nekvalitních pomůcek. Co však není vidět, je skutečnost, kolikrát musíte obměnit nekvalitní výrobek a nahradit jej novým, dalším, a to nemluvíme o možných komplikacích – např. u operačních rukavic existuje riziko kontaminace pacienta nebo operatéra atd. Na konci se nic neušetří ve srovnání s tím, kdyby se nakoupilo v dobrém poměru cena/kvalita rovnou.

Tedy přijatelný efekt, za přijatelnou cenu,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed. Zdravotnickou techniku podle něj nelze srovnávat s nákupem rohlíků, kde si můžeme dovolit cenu jako jediné hodnotící kritérium.

Produkce průmyslu medicínských technologií dnes nabízí nejméně 500 000 různých produktů. Každý je vyvíjen s ohledem na specifické požadavky zdravotnických pracovníků a pacientů. „Při výběru zdravotnických prostředků by mělo být přihlédnuto ke konkrétním potřebám daného pacienta a cena by neměla být jediným kritériem výběru.

Nesmíme zapomínat, že medicínské technologie představují méně než 8 % celkových výdajů na zdravotnictví – což je velmi skromný podíl ve srovnání s benefitem, jejž tyto technologie lidstvu poskytují,“ říká MUDr. Palát.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené