Přeskočit na obsah

CyberKnife je v ostrém provozu

Po několika měsících provozních zkoušek a zaškolování personálu došlo 4. srpna ve FN Ostrava k prvnímu klinickému použití robotického ozařovače CyberKnife. Přístroj v hodnotě 200 milionů korun, který umožňuje s extrémní přesností ozářit poměrně agresivně jakékoli místo v organismu, tak začal sloužit k léčbě českých pacientů. U radioterapie první skupiny šesti nemocných byl přítomen aplikační specialista výrobce technologie, což dovolilo, aby se ostravský tým setkal hned na začátku s relativně komplikovanými výkony.

"Pomoc tohoto kolegy je neocenitelná. Je nesmírně precizní a náročný - učí nás, kde se dá udělat chyba, jak předcházet nejrůznějším problémům - tedy přesně, co v této fázi potřebujeme," říká přednosta Kliniky onkologie MUDr. David Feltl, Ph.D. První den podstoupil radiochirurgický zákrok na CyberKnife pacient s meningeomem, dále pak nemocný s karcinomem prostaty a třetí indikací bylo metastatické postižení páteře s invazí do míchy s progredujícím neurologickým nálezem.

"Zvláště tento pacient byl typickým příkladem, kde lze CyberKnife použít s maximální výhodou - podařilo se nám ozářit nádor a přitom se vyhnout míše." Konfigurace přístroje nabízí řízení obrazem v reálném čase - systém se automaticky koriguje i během ozařování. Tento aspekt byl v popředí hned druhý den provozu, kdy ostravští lékaři přistoupili k ošetření orgánů, které se během ozáření pohybují - plic a pankreatu.

Radost ze zahájení poněkud zkalily spory o úhradu léčby. VZP nenavázala na závěry předběžného jednání a nabídla nemocnici 8 000 korun za jedno ozáření, což je podstatně méně než za léčbu běžným lineárním urychlovačem. FN Ostrava se takovému rozhodnutí razantně postavila a po krátkém intenzivním vyjednávání se nakonec dohoda ustálila na 27 000 korunách. "To je myslím velmi slušný kompromis, který umožní dlouhodobý provoz tohoto programu," uvádí David Feltl.

Několik dní, kdy otázka úhrady plnila stránky novin, podle něj přineslo i zajímavé zjištění o ochotě českých občanů platit za léčbu. "Mnoho lidí se na nás obracelo s tím, že jsou ochotni si terapii hradit ze svého. To nás poněkud překvapilo, nicméně bez odpovídající úhrady pojišťoven se takový přístroj provozovat nedá." Dalším nečekaným efektem podle něj je, jací pacienti se o léčbu na CyberKnife zajímají.

"Objevují se diagnózy, s nimiž se jinak setkáváme zcela vzácně, například lokalizovaný karcinom slinivky, takové pacienty už máme vytypovány tři. Díky CyberKnife můžeme dosáhnout lokální kontroly 90 procent. Rozvoji metastáz, především v játrech, s největší pravděpodobností nezabráníme, nemocný ale nebude umírat pod obrazem rozvinutého nádorového postižení pankreatu. Z hlediska paliativní medicíny je to poměrně zásadní, už jen proto, že se tím podstatně zmírní bolest. Během týdne můžeme nemocným výrazně pomoci a navíc je taková léčba vysoce nákladově efektivní."

Třebaže jsou indikační kritéria pro léčbu na CyberKnife poměrně přísná (více na cyberknife.fno.cz), na několik dalších týdnů dopředu je už kapacita zařízení naplněná.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené