CustomBone přemění náhradu na kostní tkáň
Pro podobné zákroky dosud lékaři používali vesměs cizorodé materiály, které zakryly otvor v lebce, ale se sousední kostní tkání se nespojily. "Náhrada defektu lebky byla uskutečnitelná pouze pomocí vlastní kostní ploténky, kostního cementu, popřípadě kovové náhrady. Všechny tyto možnosti měly své nevýhody, spočívající v nepřijatelném kosmetickém výsledku nebo ve výši infekčních komplikací," vysvětlil MUDr. Vladimír Přibáň, Ph.D., zástupce primáře Neurochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s.
Navíc byli operatéři nuceni implantát vytvarovat až na sále a nedokázali zcela přesně kopírovat tvar lebky. "Nově použitý implantát tyto nevýhody eliminuje. Prostorový model výplně defektu, vytvořený na základě obrazu z výpočetní tomografie, navíc absolutně věrně tvarově kopíruje původní tvar lebky, a tak dokonale naplňuje kosmetický efekt zákroku," poznamenal MUDr. Přibáň.
Nová metoda tedy umožňuje překlenutí defektu náhradou, která se postupně změní na vlastní kostní tkáň pacienta. Implantát CustomBone je totiž vyroben z velmi porézního materiálu, jenž má stejné chemické a strukturální vlastnosti jako lidská kostní tkáň a do něhož dokážou během dvou měsíců vrůstat kostní buňky. Do roka je jimi materiál natolik prorostlý, že se v podstatě sám stane kostí.
"Vlastní zákrok není z chirurgického hlediska mimořádně složitý, unikátní je ovšem použití hydroxylapatitu, jako materiálu pro výrobu implantátu. Tato synteticky vytvořená tkáň odpovídá porézní strukturou a chemickým složením originální kostní mateřské tkáni. Její ojedinělé vlastnosti umožňují vrůstání kostních buněk a konečnou přestavbu implantátu ve vlastní živou kost," upřesnil MUDr. Přibáň.
A jak výroba implantátu z biomateriálu CustomBone probíhá? Na základě snímků získaných pomocí CT se ve speciálním softwaru vytvoří trojrozměrný obraz pacientovy lebky. Díky němu se vymodeluje trojrozměrný model lebky ze syntetického materiálu, který poslouží ke konstrukci prvního prototypu implantátu z biokeramického pórovitého materiálu. Prototyp je dále upravován týmem v čele s chirurgem tak, aby byl stoprocentně "šitý na míru" pacientovi. Po schválení finálního tvaru se pak v Itálii vytvoří správný a přesný implantát.
Ten poté lékaři zasadí jako puzzle do pacientovy lebky a po okrajích náhradu upevní pomocí stehů, nikoli sešroubováním.Tím je zákrok pro nemocného méně invazivní a umožňuje rychlejší rekonvalescenci. Vlastnosti CustomBone jsou tedy ve srovnání s ostatními materiály jedinečné. Jejich využitím je dosaženo dokonalého kosmetického efektu s minimem vedlejších komplikací, zejména těch zánětlivých.
Zákroky, při nichž se pacientům s defektem lebky implantuje unikátní štěp z biomateriálu CustomBone, jsou v zahraničí běžně využívány už delší dobu. V sousedním Slovensku se například první operace tohoto typu uskutečnila v červnu loňského roku ve Fakultní nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Pacientem byl malý chlapec, jemuž po autonehodě chyběla část lebeční kosti. Operace u něj byla nutná nejen z hlediska estetického, ale především kvůli mechanické ochraně mozku a obnově tlakových poměrů uvnitř lebky.
Implantáty z materiálu CustomBone lze s úspěchem využít jako výplň kostních defektů nejen v neurochirurgii, ale také v maxillofaciální chirurgii a ortopedii. Implantát nehradí pojišťovna a unikátní materiál hradila prozatím přímo nemocnice. Implantát prokazatelně zvýší kvalitu života pacienta a s jeho pomocí se pacient může vrátit do plnohodnotného života.
Výhody biomateriálu CustomBone
Zvýšená mikro- i makropórovitost.
Stejné chemické složení jako minerální části lidské kosti.
Rychlá kolonizace osteogenických buněk a pokrytí implantátu vlastní kostní tkání.
Biokompatibilita s lidským organismem bez rizika přenosu infekce.
V případě kraniálního traumatu se chová jako lidská kost.
Možnost vytvarovat implantát pacientovi "na míru".
Jednodušší chirurgický zákrok.
Estetický efekt.
Zdroj: Medical Tribune